Zdrowsze zamienniki popularnych słodyczy i przekąsek są proste w wykonaniu i mogą być o wiele smaczniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jakie są alternatywy dla popularnych słodyczy? O jakie produkty warto zadbać w kuchni? Przepisy na zdrowe przekąski oraz odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule.
Dieta bez wysoko przetworzonej żywności
Zdrowa dieta powinna bazować na jak najmniej przetworzonych produktach, do których można zaliczyć warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, pestki i strączki. W jadłospisie nie należy również zapominać o olejach roślinnych i źródle pełnowartościowego białka (ryby, owoce morza, chude rodzaje mięs, strączki, nabiał, jaja). Dieta bazująca na takich produktach ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i kardioprotekcyjne, dzięki czemu może zmniejszać ryzyko wielu poważnych chorób oraz dodawać energii i zapobiegać niedoborom pokarmowym. Natomiast produkty wysoko przetworzone, czyli takie, które zostały poddane intensywnemu przetwarzaniu w celu poprawy ich smaku, trwałości i wyglądu powinny stanowić znaczącą mniejszość w diecie. Produkty te są źródłem cukru, kwasów tłuszczowych trans, konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i wielu innych dodatków, które negatywnie wpływają na zdrowie i zwiększają ryzyko poważnych chorób. Dlatego najlepiej jak najbardziej wyeliminować te produkty z diety, a zamiast nich zastosować równie smaczne, ale znacznie zdrowsze zamienniki.
Alternatywy dla popularnych słodyczy
Alternatywy dla popularnych słodyczy mogą być tak samo smaczne i szybkie w przygotowaniu oraz znacznie zdrowsze. Dlatego, zanim sięgniesz po ulubioną czekoladę, poznaj ciekawe propozycje na przekąski. Jednak na początku zwróć uwagę na to, że jeśli wcześniej większość Twoich dań i płynów wypijanych w ciągu dnia zawierało cukier, nie będzie Ci tak łatwo z niego zrezygnować. Dlatego stoponiowo zmniejszaj jego ilość, aby odzwyczaić się od smaku słodkiego. Pamiętaj, że dobrym nawykiem nie będzie zamiana cukru na słodziki, ponieważ ich nadmiar również może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Ciekawą alternatywą na wykluczenie z diety cukru jest detoks cukrowy, który polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety cukru, który nie znajduje się tylko w cukierniczce, ale również w słodyczach, wyrobach cukierniczych, niektórych sosach, przyprawach i gotowych daniach. Dzięki zastosowaniu detoksu cukrowego już w bardzo krótkim czasie możesz przestać lubić bardzo słodkie dania, co natomiast pomoże Ci w wyborze zdrowszych przekąsek. Do zdrowszych przekąsek, które możesz kupić bezpośrednio w sklepie, można zaliczyć:
- owoce, np. owoce jagodowe, które możesz połączyć z jogurtem;
- suszone owoce;
- orzechy, nasiona i pestki;
- gorzką czekoladę;
- batony o dobrym składzie (np. zawierające owoce, orzechy i płatki owsiane).
Zdrowsze przekąski
Zdrowsze przekąski można także własnoręcznie wykonać w domu. Do ich przygotowania potrzebujesz takich składników, które na co dzień możesz wykorzystać do przygotowania większości dań. Poznaj 4 przepisy na zdrowsze przekąski.
Kokosowe batoniki oblane czekoladą
Składniki:
- 70 gramów kaszy jaglanej,
- 50 gramów wiórków kokosowych (około 6 łyżek),
- 60 gramów gorzkiej czekolady (około 7 kostek),
- 1 opakowanie mleczka kokosowego light o pojemności 250 ml,
- 20 gramów erytrolu (2 łyżki),
- 2 gramy mielonej wanilii.
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną zalej 200 ml wody i ugotuj. Gdy kasza wchłonie całą wodę dodaj mleczko kokosowe, wiórki kokosowe, wanilię i erytrytol. Gotuj do uzyskania jednolitej masy. Gotową masę odłóż do schłodzenia, następnie uformuj batoniki. Gotowe batoniki polej rozpuszczoną czekoladą.
ArrayCiasteczka owsiane
Składniki:
- 30-40 gramów masła orzechowego (2 łyżki),
- 60 gramów płatków owsianych (5 łyżek),
- 30 gramów czekolady gorzkiej (około 4 kostek),
- 30 gramów orzechów (1 garść),
- 20 gramów mąki pełnoziarnistej (2 łyżki),
- 1 jajko.
Sposób przygotowania:
- Czekoladę drobno kroimy i przekładamy do miseczki. Dodajemy wszystkie składniki, mieszamy i formujemy okrągłe ciasteczka na blaszce. Pieczemy w 180 stopniach przez 15 minut.
Jesienna owsianka marchewkowa
Składniki:
- 1 marchew,
- 40 gramów płatków owsianych (3-4 łyżki),
- 10 gramów siemienia lnianego (1 łyżka),
- 15 gramów orzechów (½ garści),
- 50 gramów borówek,
- ½ banana,
- ½ łyżeczki cynamonu,
- 1 opakowanie serka typu skyr.
Sposób przygotowania:
- Migdały posiekaj, marchewkę zetrzyj na tarce. Do garnka przełóż płatki owsiane, cynamon, marchew i trochę wody. Gotuj aż wszystkie składniki będą miękkie (poza orzechami). Następnie zdejmij garnek z palnika i masę wymieszaj z rozgniecionym bananem, skyrem i siemieniem lnianym. Przełóż całość do miseczki i posyp borówkami.
Kawowe smoothie
Składniki:
- 20 gramów daktyli (½ garści),
- 50 ml naparu z kawy bez cukru,
- 1 banan,
- ½ łyżeczki cynamonu,
- 250 ml napoju roślinnego (1 szklanka),
- 30 gramów migdałów (1 garść).
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki zblenduj.
Świadome wybory żywieniowe
Świadome wybory żywieniowe są kluczowe dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Dlatego robiąc codzienne zakupy, warto analizować składy produktów spożywczych i unikać tych, które zawiera sztuczne barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Dodatkowo lepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone i to z nich przyrządzić aromatyczne dania, ponieważ dzięki temu masz kontrole, nad tym co trafia do posiłku. Ponadto masz pewność, że został przyrządzony ze świeżych i pełnowartościowych surowców.
Samoświadomość żywieniowa ma również na celu unikanie w daniach nadmiaru cukru, soli i kwasów tłuszczowych trans, które mają działanie prozapalne i mogą zwiększać ryzyko wielu poważnych chorób. Zdrowe odżywianie wcale nie musi być niesmaczne, a świadome wybory żywieniowe skomplikowane. Wystarczą tylko chęci i chwila czasu poświęcona na zmiany starych nawyków.
Nie wiesz od czego zacząć czytanie składów kosmetyków? Dołącz do naszej grupy na FB “Czytamy składy produktów”. Na grupie znajdziesz pomoc osób, które czytają składy produktów.
Podsumowanie
Zdrowe przekąski możesz w łatwy i szybki sposób przygotować we własnej kuchni. Dzięki temu zyskasz tanie, zdrowe i smaczne słodycze. Najważniejsze, jak we wszystkim, jest podejmowanie wielu prób i eksperymentowanie, ponieważ tylko tak możesz poznać swoje preferencje żywieniowe.
Zobacz także inne przepisy:
- Przepisy na dania wykorzystujące składniki suplementów
- Dlaczego warto jeść kiszonki? Właściwości zdrowotne i przepisy
- Suszone śliwki – właściwości i przepisy
- Co jeść na śniadanie?
Literatura:
- Avena NM, Rada P, Hoebel BG. Evidence for sugar addiction: behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neurosci Biobehav Rev. 2008;32(1):20-39.
- Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23(12):2255-2266.
- DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH, Wilson WL. Sugar addiction: is it real? A narrative review. Br J Sports Med. 2018 Jul;52(14):910-913.
Leave a Comment