O tym, że uboga dieta, zwłaszcza ta najpopularniejsza w dzisiejszych czasach, oparta na gotowych produktach, może powodować niedobory niektórych witamin każdy z nas wie. Ale czy wiesz, że niektóre choroby oraz leki, którymi się je leczy, również mogą mieć wpływ na te niedobory? Dodatkowo wiek ma także wpływ na to, że z czasem wchłanianie składników odżywczych z pokarmów pogarsza się i możemy cierpieć na ciągłe niedobory ważnych substancji. Bardzo często o tym nie wiemy! Sprawdź, jakie niedobory witamin możesz mieć, jeśli przyjmujesz niektóre leki na popularne problemy!
Jesteś po 50 roku życia? Pewnie masz niedobór tej witaminy!
Po 50 roku życia spada wchłanianie niektórych substancji odżywczych, w tym witamin. Jedną z witamin, której niedobory można bardzo często stwierdzić w tym wieku, jest witamina B. A raczej cały kompleks witamin z grupy B, który jest niezbędny dla całego mnóstwa procesów w naszych organizmie.
Po czym poznać, że warto wykonać badanie na niedobory witaminy B? Oto kilka objawów, które powinny skłonić nam do udania się do laboratorium:
- drętwienie i mrowienie kończyn,
- łuszczenie się i suchość skóry,
- blade spojówki oraz błony śluzowe, np. w jamie ustnej,
- różnego rodzaju bóle i neuralgie,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- częste problemy z zajadami,
- pękające wzdłuż paznokcie.
Nie ignoruj tych objawów, nie zrzucaj winy na wiek czy suche powietrze, a koniecznie zbadaj się i sprawdź poziom witaminy B we krwi! Na takie badanie może nas skierować nasz lekarz na NFZ, więc nie musimy za nie dodatkowo płacić. Na niedobory, poza wiekiem, wpływają też takie czynniki jak palenie papierosów, picie alkoholu, nieodpowiednia ilość wypijanej wody w ciągu dnia, unikanie spożywania mięsa oraz niektóre leki, które bardzo często są stosowane w naszym społeczeństwie. Jakie to leki?
Bierzesz te leki? Uwaga, być może masz przez nie niedobory!
Niektóre substancje w lekarstwach sprawiają, że pewne składniki nie są wchłaniane w odpowiednich ilościach do organizmu lub potrzeba nam znacznie więcej tych składników, niż wtedy, kiedy nie bierzemy tych leków. Warto o tym wiedzieć i wdrożyć odpowiednią suplementację wysokiej jakości produktem, by nie dopuścić do powstania tych niedoborów, zwłaszcza w przypadku witamin z grupy B. Podstawą jednak powinna być odpowiednio zbilansowana dieta, której nie da się zastąpić żadnymi suplementami. Powinna być bogata w dobrej jakości nabiał, jaja, warzywa, owoce i oczywiście mięso. Te witaminy w dużej mierze oddziałują na nasz układ nerwowy, a ten, gdy nie działa odpowiednio, daje niepokojące objawy w całym ciele, obciążając nas wieloma nieprzyjemnymi skutkami braku równowagi w organizmie.
O jakich lekach mowa? O takich, które prawdopodobnie Ty lub ktoś z Twoich bliskich właśnie przyjmuje! Oto niektóre z leków, które mogą sprawiać, że pojawia się niedobór witamin z grupy B:
- H2 blokery, stosowane w przypadku wrzodów lub zapalenia żołądka,
- inhibitory pompy protonowej, czyli leki popularnie stosowane np. do leczenia refluksu żołądka,
- diuretyki, czyli takie leki, które powodują większe wydalanie moczu,
- niektóre antybiotyki,
- antykoncepcja doustna.
Brzmi znajomo?
Jaką witaminę B wybrać, by nie dopuścić do niedoborów?
Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – to prawda znana i powtarzana od lat. Tak też jest w przypadku witamin i ich niedoborów. Jeśli przyjmujesz wymienione w tym artykule leki, jesteś po 50 roku życia lub prowadzisz styl życia, w którym nie brakuje używek takich jak papierosy i alkohol, a Twoja dieta nie jest wystarczająco bogata w witaminy z grupy B – sięgnij po suplementację. Może się okazać, że dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych objawów, które często przypisuje się zmęczeniu, wiekowi czy nawet porze roku! Tylko co wybrać, by wybrać dobrze?
Sięgaj po aktywne formy witamin B, czyli takie, które szybko i dobrze wchłoną się do Twojego organizmu, i które będą mogły dobrze w nim działać i wspierać Cię jak najlepiej. Wybieraj suplementy, które są wydajne – lepiej wziąć jedną kapsułkę na dzień, niż kilka dziennie, chociaż cena wydaje się bardziej kusząca. Po przeliczeniu może wyjść na to, że ekonomiczniej jest wybrać nie tańszy suplement, a taki, który będzie wystarczał na dłużej! Oczywiście zwróć uwagę na skład. Niepotrzebne dodatki, takie jak wypełniacze, barwniki, aromaty i przeciwzbrylacze wcale nie sprawiają, że produkt jest lepszy. Przez nie po prostu dostarczasz do organizmu jeszcze więcej zbędnych substancji, których w dzisiejszych czasach nie brakuje.
Wybieraj witaminy z aktywnymi formami, z czystym składem i polecane przez dietetyków, specjalistów od żywienia. Witaminy marki Biowen poleca magister farmacji Beata Borucka. Warto sięgać po sprawdzone przez specjalistów suplementy, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto! Dostępne są online na www.biozdrowy.pl lub stacjonarnie w Białymstoku, w sklepie Biozdrowy na ul. Choroszczańskiej 24.
Leave a Comment