Strona główna » Olej lniany – właściwości zdrowotne, zastosowanie i przeciwwskazania
Olej lniany – właściwości zdrowotne, zastosowanie i przeciwwskazania - obrazek wyróżniający

Olej lniany – właściwości zdrowotne, zastosowanie i przeciwwskazania

Nie wszyscy wiedzą, że możemy się pochwalić swoimi własnymi „super foods”, którymi są nasiona siemienia lnianego. Podczas gdy cały świat szaleje na punkcie różnych egzotycznych nowinek i składników, które mogą wzbogacić naszą dietę, jeden z najbardziej prozdrowotnych olejów jest w zasięgu naszych rąk. Mowa oczywiście o oleju lnianym, który wytwarzany jest z niewielkich ziarenek.

Olej lniany – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze i prozdrowotne oleju lnianego były obiektem wielu badań. Dr Budwig jako jedna z pierwszych dowiodła, że jest on bogactwem kwasów tłuszczowych, które mogą wpływać dobroczynnie na liczne choroby zwyrodnieniowe, w tym także nowotwory. Potwierdzone natomiast zostało to, że olej lniany pozytywnie wpływa na pracę serca oraz układu krwionośnego. Wysoka zawartość nienasyconego kwasu tłuszczowego omega-3 sprawia, że olej lniany może wspomagać walkę z:

  • Nadciśnieniem,
  • Poziomem „złego cholesterolu”,
  • Złą kondycją skóry,
  • Gojeniem się trudnych ran,
  • Z Zespołem Policystycznych Jajników (PCOS).

Olej lniany – właściwości przeciwzapalne

Olej lniany charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem zawartości kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Oba z nich odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, jednak kwas omega-3 jest spotykany o wiele rzadziej. Lekarze zalecają spożywanie obu kwasów w stosunku 2:1 podczas, gdy przeciętny Europejczyk spożywa je w stosunku 12:1. Omega-6 spożywana w nadmiarze może mieć właściwości prozapalne, dlatego uzupełnianie diety omegą-3 jest niezwykle istotne. Odgrywa on istotna rolę w poprawie kondycji psychicznej, wspiera prawidłowe procesy myślowe, a dodatkowo ogólna odporność organizmu.

właściwości oleju lnianego - infografika

Wpływ oleju lnianego na pracę mózgu

Zawarte w oleju lnianym kwasy omega-3 są bardzo ważnym składnikiem budulcowym błony komórek nerwowych. Jeżeli w naszej diecie znajduje się ich odpowiednia ilość, wówczas nasz układ nerwowy pracuje prawidłowo. Zbyt mała ilość kwasów omega-3 może powodować problemy z pamięcią, wzrokiem lub równowagą emocjonalną.

Olej lniany czy siemię lniane?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że olej lniany posiada więcej właściwości prozdrowotnych ze względu na swoją formę. Pamiętajmy jednak, że ziarna siemienia lnianego mają bardzo wiele wartości odżywczych w łupince, której zostają pozbawione podczas produkcji oleju. Właśnie dlatego powinniśmy zachować równowagę w naszej diecie i spożywać olej lniany, ale dodać do niej również ziarna siemienia lnianego. Możemy śmiało traktować go jako składnik sałatek, owsianek lub innych potraw.

Olej lniany – właściwości kosmetyczne

Olej lniany posiada w swoim składzie kwas omega-3 oraz witaminę E. Oba te składniki są nieocenione w walce o piękną skórę, włosy i paznokcie. Przeciwzapalne działanie oleju lnianego może pomóc w walce z wieloma problemami skórnymi takimi jak łuszczyca lub egzemy. Pomaga również w regeneracji skóry po nadmiernej ekspozycji na promienie UV.

Szacuje się, że skóra ludzi, którzy cierpią na niedobory kwasów omega-3 radzi sobie gorzej z różnymi czynnikami, które negatywnie na nas wpływają takimi jak warunki atmosferyczne, działanie detergentów lub wody złej jakości. Z tego powodu trudniej jest utrzymać jej nawilżenie i może nadmiernie się przesuszać.

Bardzo istotne jest to, że olej lniany nie posiada właściwości komadogennych więc nie będzie prowadził do zapychania się naszej skóry. Ponadto:

  • Może redukować zmiany trądzikowe,
  • Wspomaga poprawę nawilżenia i ujędrnienia skóry,
  • Wpływa na procesy regeneracyjne skóry,
  • Może pomagać w redukcji ilości zmarszczek.

Olej lniany  sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Możemy dodawać go do masek lub olejować nim włosy na całej długości.

olej lniany - co to - zdjęcie

Olej lniany – zastosowanie

Najlepsze właściwości zdrowotne oleju lnianego osiągniemy poprzez regularne spożywanie go. W ten sposób możemy dostarczyć naszemu organizmowi największa ilość kwasów omega-3 i omega-6, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu wielu procesów w naszym organizmie.

Olej lniany możemy spożywać na surowo przyjmując łyżkę oleju bezpośrednio w formie doustnej. Nie każdy jednak jest zwolennikiem takiej metody. Innym sposobem jest dodawanie go do sosów, sałatek, maczanek itd. Bardzo istotne jest to, że musi być on spożywany na zimno, gdyż podgrzany traci lecznicze właściwości kwasów omega.

Jeżeli chcemy kupić olej lniany wysokiej jakości koniecznie czytajmy etykiety producentów. Szukajmy produktów, które zostały wytłoczone na zimno, zamiast niefiltrowanych i nierafinowanych. Dzięki temu będziemy spożywać olej, który zachował pełnię smaku i swoich właściwości.

Zobacz także:

Właściwości oleju rycynowego 

Jak wybrać olej do smażenia? 

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności