Strona główna » NUTRACEUTYKI, czyli … ?
nutraceutyki

NUTRACEUTYKI, czyli … ?

Rozwój cywilizacji umożliwia nam lepsze zaopatrzenie w surowce, możliwość szybkich i sprawnych podróży oraz dostęp do wielu udogodnień życia, na które wcześniej nie mogliśmy sobie pozwolić. Niestety te zmiany choć tak korzystne popychają za sobą szereg równie negatywnych zmian – zmniejszenie aktywności fizycznej, spożywanie żywności wysoko przetworzonej (czyli takiej, która zawiera najczęściej niewielką ilość błonnika pokarmowego, a dużą nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cukru), większe narażenie na stres i zmniejszenie przebywania na świeżym powietrzu. 

Tak szybki rozwój świata spowodował, że zaczęliśmy szukać produktów, które będą korzystnie wpływać na nasze zdrowie i zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia, przyczynia się do wzrostu świadomości konsumenta, dzięki czemu coraz więcej z nas sięga po zdrową żywność. 

Nie sposób więc nie napisać o nutraceutykach, czyli substancjach, które występują naturalnie w żywności. Spożycie tych substancji wpływa korzystnie na nasze zdrowie oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Nutraceutyki występują głównie w żywności pochodzenia roślinnego, natomiast w mniejszym stopniu w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz w drobnoustrojach. 

PO CO STOSOWAĆ NUTRACEUTYKI?

Nutraceutyki wykazują wiele efektów wpływających na nasze zdrowie. Nie od dziś stosowane są w profilaktyce, wspomaganiu oraz leczeniu wielu chorób i stanów patologicznych w naszym organizmie. Stosowanie nutraceutyków zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, nowotworów, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, nadwagi, otyłości oraz miażdżycy. Co ciekawe substancje zawarte w nutraceutykach mogą mieć działanie przeciwstarzeniowe, przeciwutleniające, wspomagające pracę mózgu, układu nerwowego i krwionośnego. 

Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że jedno działanie nie poprawi stanu naszego zdrowia bez wyeliminowania przyczyny. Powinniśmy zadbać więc o odpowiednie i prawidłowe żywienie, które będzie bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz właściwe proporcje między produktami zwierzęcymi i roślinnymi. Nie możemy zapominać również o codziennej aktywności fizycznej, odpowiednim śnie oraz właściwym nawodnieniu. 

WYSTĘPOWANIE NUTRACEUTYKÓW

Istnieje wiele roślin, które zasłynęły już tysiące lat temu, ze względu na swoje lecznicze właściwości. Nutraceutyki występują naturalnie w żywności, na przykład:

 • kofeina zawarta w kawie, 
 • kurkumina w kurkumie, 
 • likopen zawarty w pomidorach,
 • kwas elagowy zawarty w skórce granatu, 
 • resweratrol w winogronach.
 • cholina w nasiona roślin strączkowych, rybie i wątrobie, 
 • nienasycone kwasy tłuszczowe występuje między innymi w rybach i orzechach.

Dostępne badania potwierdzają związek między żywieniem, a rozwojem lub progresją licznych chorób. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, co jemy. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie diety śródziemnomorskiej, która zawiera w sobie liczne produkty, w których znajdują się nutraceutyki. Dieta śródziemnomorska nie jest tylko dietą, ale też stylem życia, który może przyczynić się do zachowania zdrowia. Dieta ta charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i roślin strączkowych, użyciem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz regularnym spożywaniem świeżych ryb. Dodatkowo zakłada regularne, ale umiarkowane spożywanie czerwonego wina podczas głównych posiłków, z optymalną podażą kwasów omega-3 zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Dieta śródziemnomorska może być zatem traktowana jako pula składników odżywczych zawierająca różne nutraceutyki, składniki bioaktywne obecne i przenoszone przez pożywienie, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie. Niska zawartość w diecie białka zwierzęcego oraz niski ładunek glikemiczny posiłków opóźniają procesy starzenia się organizmu. 

NUTRACEUTYKI I ICH DZIAŁANIE

KWERCETYNA 

Kwercetyna jest substancją naturalnie występującą w cebuli, szparagach, kaparach, warzywach kapustnych, ale również w jagodach, granatach, zielonej herbacie oraz orzechach. Kwercetyna gromadzi się głównie w skórkach owoców oraz liściach, dlatego powinniśmy spożywać owoce w całości. Kwercetyna wykazuje bowiem działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwagregacyjne i przeciwzakrzepowe. 

POLIFENOLE Z OLIWY Z OLIWEK PIERWSZEGO TŁOCZENIA

Spożywanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jest skorelowane z niską częstością występowania miażdżycy, cukrzycy, chorób zapalnych i autoimmunologicznych chorób skóry. Przy zakupie oliwy z oliwek nie warto kierować się ceną, ponieważ jest to czasami niewielka różnica cenowa, a wielka jakościowa. Powinniśmy wybierać taką oliwę, która ma dobrą datę przydatności oraz znajduje się w ciemnym opakowaniu do którego nie przenikają promienie słoneczne. Dodatkowo powinniśmy przechowywać ją w suchym i wolnym od promieni słonecznych miejscu. 

NUTRACEUTYKI W OSTROPEŚCIE PLAMISTYM

Ostropest plamisty jest zieloną dwuletnią rośliną. Główne składniki w nim zawarte, którym można przypisać działanie terapeutyczne, noszą ogólną nazwę flawolignanów. Składniki te wykazują działanie przeciwutleniające oraz zmniejszą stan zapalny w organizmie. Naszą codzienna dietę powinniśmy więc wzbogacić w olej z ostropestu, który możemy zarówno wypić na czczo jak i dodać do ulubionej sałatki. Powinniśmy jednak unikać podgrzewania tego oleju (smażenie, pieczenie, duszenie). 

W sklepie Biozdrowy możemy nabyć ostropest plamisty zarówno pod postacią oleju, nasion, soku oraz w formie tabletek z dodatkiem karczocha. Wszystkie produkty zawarte w sklepie Biozdrowy mają sprawdzony skład i jak najlepszą jakość. 

KURKUMA I ZAWARTEJ W NIEJ KURKUMINOIDY 

Kurkuma jest wieloletnią rośliną, której korzeń jest elementem najbardziej odżywczym oraz fitoterapeutycznym. Korzeń kurkumy znalazł zastosowanie w ziołolecznictwie. Kurkumę najlepiej łączyć z pieprzem, ponieważ zwiększamy tak jej wchłanianie. Wśród głównych składników korzenia kurkumy znajdują się kurkuminoidy, z których najbardziej reprezentowana jest kurkumina. Kurkumina jest związkiem polifenolowym o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. 

Kurkumę możemy znaleźć w sklepie internetowym Biozdrowy pod różnymi postaciami, na przykład:

 • herbatki, np. Dary Natury – Herbatka z kurkumą
 • przyprawy, np. Ekologiczna kurkuma Dary Natury
 • miodu z dodatkiem kurkumy, 
 • świeżej kurkumy, 
 • olejku CBD z kurkumą i pieprzem czarnym.

NUTRACEUTYKI W BIOZDROWYM 

Biozdrowy jest to zarówno stacjonarny jak i internetowy sklep w którym znajdują się produkty, których skład został bardzo dokładnie zbadany. Osoby chcące zdrowo się odżywiać mogą bez czytania etykiet robić zakupy w sklepie Biozdrowy bez strachu przed szkodliwymi dodatkami. Dodatkowo większość produktów zawartych w sklepie jest ekologiczna przez co mamy pewność, że są wolne od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, herbicydami oraz pestycydami. 

W sklepie Biozdrowym znajdziemy cały szereg produktów zawierających nutraceutyki, jak:

 • ekologiczne przyprawy, 
 • oleje roślinne i oliwa z oliwek, 
 • warzywa pochodzące z ekologicznych upraw, 
 • świeże przyprawy jak kurkuma oraz imbir, 
 • suplementy posiadające sproszkowane naturalne substancje.

Co ważne aby produkt trafił na półki Biozdrowego nie wystarczy, że producent będzie sygnować swoje produkty mianem organicznych, bio czy zdrowych. Musi być to poparte certyfikatem, odpowiednim składem, pochodzeniem składników czy zaświadczeniem. Każdy produkt jest dokładnie sprawdzany!

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności