Strona główna » Niebezpieczne emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające
Niebezpieczne emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające - obrazek wyróżniajacy

Niebezpieczne emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające

Z roku na rok świadomość konsumentów wzrasta, dzięki czemu coraz dokładniej analizują etykiety produktów spożywczych. Od dawna wiadomo, że im krótszy skład produktu, tym lepiej. Jednak co robić kiedy pojawią się w nim emulgatory, stabilizatory i środki zagęszczające? Z tego artykułu dowiesz się jakich substancji najlepiej unikać w produktach, jak negatywnie wpływają na organizm oraz w  czym można je znaleźć. 

E407 karagen

Karagen jest rozpuszczalnym w wodzie środkiem stabilizującym, zagęszczającym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest dodawany do żywności na przykład w celu:

  • nadania im żelowej konsystencji (dżemy, marmolady, desery), 
  • poprawy gęstości, 
  • zamiennie w żywności typu light zamiast skrobi i tłuszczu, 
  • zmniejszenia sedymentacji kakao (proces polegający na opadaniu większych cząsteczek na dno pojemnika). 

Karagen bardzo często jest dodawany do żywności o zmniejszonej zawartości kalorii, jogurtów, śmietany, dżemów, marmolad, galaretek, lodów, majonezu, gotowych sosów sałatkowych, serków topionych i wiejskich. 

Spożycie karagenu w odpowiednich ilościach nie wpływa negatywnie na organizm. Jednak jego zbyt duże spożycie może spowodować biegunkę, bóle brzucha i uczucie pełności. Dlatego na jego zawartość w produktach spożywczych powinny szczególnie uważać osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym. 

E421 mannitol

Mannitol jest białym i bezwonnym proszkiem, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest to alkohol wielocukru, który charakteryzuje małą słodyczą (0,5-0,7 słodkości sacharozy) i bardzo dużą stabilnością chemiczną. Dzięki temu znalazł duże zastosowanie w przemyśle spożywczym. Występuje między innymi w:

  • deserach bez dodatku cukru opartych na wodzie, 
  • produktach wykonanych ze zbóż (na przykład płatki śniadaniowe i batony), 
  • koncentratach, 
  • produktach mleczarskich o zmniejszonej zawartości cukru, 
  • lodach o zmniejszonej zawartości cukru, 
  • marmoladach, dżemach i galaretkach, 
  • produktach kakaowych o zmniejszonej zawartości cukru, 
  • sosach i musztardzie. 

Spożycie mannitolu w małych ilościach nie szkodzi zdrowiu. Jednak jego nadmierna konsumpcja może powodować biegunki, bóle brzucha, podrażnienia żołądka oraz zaburzenie pracy nerek. Na jego zawartość w produktach powinny w szczególności uważać dzieci i osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym.   

E432 monolaurynian polioksyetylenosorbitolu

Monolaurynian polioksyetylenosorbitolu jest emulgatorem wykorzystywanym do produkcji wyrobów cukierniczych, aromatów, gotowych sosów, zup w proszku, lodów, napojów bezalkoholowych oraz jako zamiennik śmietany i mleka. Na jego obecność w żywności w szczególności powinny uważać osoby z nietolerancją glikolu propylenowego, ponieważ może występować on w tej substancji w resztkowych ilościach. 

Niebezpieczne emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające  - zdjęcie

E433 monooleinian polioksyetylenosorbitolu

Monooleinian polioksyetylenosorbitolu jest emulgatorem, który główne zastosowanie znalazł przy produkcji wyrobów mleczarskich. Ten emulgator stabilizuje krople tłuszczu, dzięki czemu zwiększa trwałość produktu. Najczęściej występuje w:

  • wyrobach cukierniczych, 
  • suplementach diety i lekach, 
  • sosach i zupach w proszku, 
  • produktach dietetycznych. 

Spożywanie monooleinianu polioksyetylenosorbitolu może spowodować nadmierny rozwój bakterii E. coli w produktach, przez co zwiększa ryzyko zatruć. 

E434 monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu

Monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu jest emulgatorem, dodawanym do stabilizacji kropli tłuszczu. Najczęściej możemy znaleźć go w wyrobach cukierniczych o zmniejszonej zawartości kalorii. Unikać powinny go osoby z nietolerancją glikolu propylowego, ponieważ może on występować w tej substancji w niewielkich ilościach. 

E436 tristearynian polioksyetylenosorbitolu

Tristearynian polioksyetylenosorbitolu jest związkiem syntetycznym, wytwarzanym poprzez relację między tlenkiem etylenu, kwasem oleinowym i sorbitolem. Związek ten wpływa na stabilizację produktów, dlatego często jest dodawany do nadzienia do ciast, lodów, wyrobów cukierniczych i kaw mrożonych. Niekiedy wykorzystywany jest jako zamiennik śmietany i mleka. 

Na jego obecność w produktach szczególnie powinny uważać osoby z nietolerancją glikolu propylowego, ponieważ może występować w tym emulgatorze w niewielkich ilościach. 

E469 enzymatycznie zhydrolizowana karboksymetyloceluloza

Enzymatycznie zhydrolizowana karboksymetyloceluloza jest substancją dodawaną do produktów spożywczych w celu poprawy właściwości organoleptycznych i struktury produktu. Możemy ją znaleźć między innymi w:

  • lodach, 
  • gotowych zupach i sosach, 
  • majonezach, 
  • nadzieniach cukierniczych, 
  • deserach mlecznych.  

Substancja ta jest bardzo rzadka używana, dlatego nie ma ustalonej swojej dziennej dawki dopuszczonej do spożycia. Najlepiej więc unikać produktów z tym dodatkiem . Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. 

Zobacz także

Niebezpieczne konserwanty w produktach spożywczych

Niebezpieczne barwniki spożywcze

Literatura

  1. Younes M., Aggeta P., i inni: Re-evaluation of carrageenan (E 407) and processed Eucheuma seaweed (E 407a) as food additives. 2018. https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/5238
  2. EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food (ANS).: Re-evaluation of celluloses E 460(i), E 460(ii), E 461, E 462, E 463, E 464, E 465, E 466, E 468 and E 469 as food additives. 2018. https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/5047

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności