Strona główna » Niebezpieczne barwniki spożywcze
Niebezpieczne barwniki spożywcze - obrazek wyróżniający

Niebezpieczne barwniki spożywcze

Barwniki spożywcze są dodawane do żywności i suplementów diety, aby poprawić ich kolor i tym samym wpłynąć na uatrakcyjnienie produktu. Niestety nie zawsze barwniki to substancje zdrowe i nieszkodzące naszemu zdrowiu. Jakich więc barwników unikać? Co mogą powodować niebezpieczne barwniki spożywcze?

E102 tartrazyna

Tartrazyna jest sztucznym barwnikiem spożywczym, który barwi produkty na żółto lub pomarańczowo. Ten barwnik zaliczany jest do substancji azowych. Spożycie żywności z dodatkiem tartrazyny może powodować reakcję alergiczną (na przykład: zaczerwienienie skóry, pokrzywka i duszności).

Zgodnie z zaleceniami WHO, dziennie w naszej diecie nie powinno znaleźć się więcej tego barwnika niż 10 mg/kg masy ciała.

Tartrazyna jest najczęściej wykorzystywana w piekarnictwie i cukiernictwie. Jeśli jesteś fanem ciastek, ciast, galaretek, cukierków, gum do życia i żywności typu fast food, koniecznie dokładnie sprawdzaj składy produktów. Na rynku jest coraz więcej produktów spożywczych i wiele z nich nie zawiera niepotrzebnych dodatków, takich jak tartrazyna.

E104 żółcień chinolinowa

Żółcień chinolinowa jest organicznym barwnikiem, który jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się go między innymi do barwienia ubrań, ale również jako dodatek do suplementów diety, na przykład do syropów, żelek witaminowych, lizaków i tabletek na ból gardło. Żółcień chinolinowa występuje również w produktach spożywczych, a w szczególności w wysoko przetworzonych. Możemy ją znaleźć w paluszkach rybnych, masach cukierniczych, serkach do smarowania, musztardach i dżemach. Wszystko dzięki dobrej rozpuszczalności i pięknemu żółtemu kolorowi.

Na obecność tego barwnika w żywności powinni w szczególności uważać alergicy, ponieważ może powodować wysypki, pokrzywki, zaczerwienienie twarzy i swędzenie.

E110 żółć pomarańczowa FCF

Żółć pomarańczowa jest syntetycznym barwnikiem azowym o żółto-pomarańczowym zabarwieniu. Najczęściej wykorzystywana jest do barwienia likierów, produktów w proszku, konserw, marcepanu i wszelkiego rodzaju suplementów. Na jej obecność w produktach szczególnie uważać powinny osoby z nietolerancją salicylanów, ponieważ może dojść u nich do powstania reakcji alergicznej, której głównymi objawami są:

 • ból brzucha,
 • pokrzywka,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • katar,
 • wypryski.

barwniki spożywcze zdjęcie

E120 kwas karminowy, koszenila

Koszenila jest barwnikiem pozyskiwanym z owadów. Cechy charakterystyczne koszenili to intensywny ciemnoczerwony kolor. Kwas karminowy stosuje się do barwienia deserów lodowych, jogurtów, napojów gazowanych, mięs i jego przetworów oraz jogurtów.

Ten barwnik może powodować alergie kontaktowe, pokarmowe i wziewne. Szczególnie powinny uważać na niego osoby z stwierdzonymi nietolerancjami i alergiami, ponieważ mają one większe ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

E122 azorubina

Azorubina jest organicznym związkiem azowym wykorzystywanym głównie do barwienia:

 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • mięsa, ryb i wędlin,
 • przypraw,
 • suszonych owoców,
 • serów,
 • produktów cukierniczych.

Na obecność w diecie azorubiny powinny w szczególności uważać osoby z skłonnością do alergii oraz chorujące na astmę, ponieważ może nasilać jej objawy. Nie zalecane jest również spożywanie dań z tym barwnikiem kobietom w ciąży.

E123 amarant

Amarant jest inaczej nazywany czerwienią acydową. Nadaje on produktom spożywczym intensywny czerwono-niebieski kolor. Ten barwnik występuje zazwyczaj w galaretkach, napojach alkoholowych, dżemach, ciastach i płatkach śniadaniowych.
Amarant, podobnie jak inne barwniki azowe, może powodować alergie. Dodatkowo nie powinny stosować go kobiety będące w ciąży i osoby chorujące na astmę.

E124 czerwień koszenilowa

Czerwień koszenilowa jest barwnikiem, którego nazywa bardzo często jest mylona z koszenilą, jednak podobieństwo to wynika jedynie z nazwy i koloru barwnika. Czerwień koszenilowa jest barwnikiem syntetycznym.

Ten barwnik najczęściej możemy znaleźć w dżemach, galaretkach i zupach pomidorowych. Na jej obecność w produktach powinny szczególnie uważać osoby nietolerujące salicylanów i chorujące na astmę.

E127 erytrozyna

Erytrozyna jest kolejną substancją należącą do grupy barwników azowych. Wykorzystywana jest do barwienia wiśni kandyzowanych i koktajli wiśniowych. W produktach spożywczych powinny jej unikać osoby chorujące na astmę i z alergiami. Ponadto może negatywnie wpływać na pracę tarczycy.

E128 czerwień 2G

Kolejnym czerwonym azowym barwnikiem wykorzystywanym do barwienia żywności jest czerwień 2G. Głównie stosowana jest do barwienia mięsa gotowanego, kotletów i kiełbas i podobnie do innych związków azotowych, może wywoływać alergie.

E129 czerwień Allura AC

Czerwień Allura jest kolejnym czerwonym barwnikiem, który wykorzystywany jest do barwienia między innymi:

 • dżemów,
 • jogurtów,
 • produktów wysoko przetworzonych,
 • napojów,
 • mięs.

Jej działania niepożądane są podobne do tych, które wykazują inne barwniki azowe.

E131 błękit patentowy

Błękit patentowy to barwnik wykorzystywany do barwienia na niebiesko słodyczy, napojów i lodów. Wykazuje on podobne działanie niepożądane co barwniki azowe oraz jest podejrzany o powodowanie nadpobudliwości.

E132 indygotyna

Indygotyna jest barwnikiem spożywczym o ciemnym granatowo-fioletowym kolorze i co ciekawe, jest wykorzystywana nie tylko w barwieniu żywności, ale również jako barwnik do wykrywania nowotworów u ludzi oraz podczas zabiegów urologicznych i ginekologicznych.

Indygotyna nie jest barwnikiem rakotwórczym, jednak podobnie jak poprzednie barwniki może być przyczyną alergii lub ich nasilenia.

E133 błękit brylantowy FCF

Błękit brylantowy jest związkiem chemicznym o niebieskim kolorze, wykorzystywanym głównie do barwienia:

 • galaretek,
 • napoi,
 • piw,
 • ciast i ciastek.

Spożycie błękitu brylantowego powinniśmy ograniczać do minimum, ponieważ jego konsumpcja może powodować alergie.

E142 zieleń S

Zieleń S to barwnik stosowany głównie do barwienia groszku, serników, sosu miętowego i galaretek. Jego nadmierne spożywanie może powodować i nasilać astmę, alergię i bezsenność.

E150a karmel prosty

Karmel prosty jest barwnikiem powstającym podczas karmelizacji cukru. Dodany do produktu dodaje mu ciemnobrązowy lub brązowy kolor oraz lekko słodki posmak.

E150b karmel siarczynowy

Karmel siarczynowy otrzymuje się poprzez ogrzewanie sacharozy z dwutlenkiem siarki. Znajdziemy go w  napojach wysoko alkoholowych i lodach. Spożyty w nadmiarze może powodować problemy żołądkowe i nadpobudliwość.

E150c karmel amoniakalny

Karmel amoniakalny otrzymuje się poprzez działanie amoniaku na sacharozę. Znajdziemy go w ciemnym pieczywie i sosach oraz herbatnikach i czekoladzie. Spożyty w nadmiarze również może powodować poważne problemy żołądkowe.

E150d karmel amoniakalno-siarczynowy

Karmel amoniakalno-siarczynowy uzyskuje się poprzez karmelizację z udziałem siarki i amoniaku. Występuje on w napojach typu Coca-cola, wyrobach czekoladowych i sosach. Ten barwnik również może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak:

 • biegunki,
 • zaparcia,
 • bóle brzucha.

E151 czerń brylantowa PN

Czerń brylantowa to czerwono fioletowy barwnik, który możemy znaleźć w ciemnych sosach, musztardach i gotowym sushi. Ten barwnik podobnie jak inne może powodować silne reakcje alergiczne.

Innymi barwnikami, którymi powinniśmy unikać w produktach spożywczych są:

 • E154 brąz FK
 • E155 brąz HT
 • E160b annato, biksyna, norbiksyna
 • E173 aluminium
 • E180 czerwień litolowa

Nie zawsze jest możliwość wyeliminowania wszystkich barwników żywności, jednak zawsze najlepiej szukać produktów bez ich dodatku lub przygotowywać dania samemu w domu, dzięki czemu będą wolne od barwników, konserwantów i innych zbędnych dodatków.

Literatura:

 1. Asif Ahmed M., Al-Khalifa A. S., Al-Nouri D. M., Fekry Serag El-Din M.: Dietary intake of artificial food color additives containing food products by school-going children. 2021.
 2. Chung K.: Azo dyes and human health: A review. 2016.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności