Strona główna » Jak chronić skórę i włosy przed słońcem? 
|zakazane składniki

Jak chronić skórę i włosy przed słońcem? 

Zadbane włosy i skóra to coś o czym marzy każdy z nas. Niestety latem są one narażone na wiele czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na ich strukturę. Niezbędna jest więc odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Jeśli jesteś ciekawy jak chronić skórę i włosy latem, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Jak chronić włosy przed słońcem? 

Ochrona włosów przed słońcem jest niezbędna, a szczególnie w okresie letnim, ponieważ promieniowanie UV powoduje utlenianie melaniny, a to natomiast przyczynia się do osłabienia kondycji włosa. Słońce powoduje także rozszczelnianie łuski włosa, przez co promieniowanie UV ma możliwość wniknięcia do wnętrza włosa i nieodwracalnie uszkadza jego struktury. Ponadto, słońce może być również przyczyną wypadania włosów. Pomimo, że promienie słoneczne mogą tak bardzo zaszkodzić kondycji włosów, niewiele osób wie, jak się przed nimi chronić. Zatem jak chronić włosy przed słońcem? Podstawą ochrony włosów są nakrycia głowy. Najlepiej, aby były one jasnego koloru i wykonane z specjalnego materiału, który nie przepuszcza promieniowania UV. Nakrycia głowy sprawdzą się także idealnie jako ochrona skóry głowy. Kolejnymi produktami, które pomogą nam chronić włosy przed słońcem są odpowiednie odżywki i mgiełki, które zawierają filtry UVA i UVB. Ochronne mgiełki są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ wystarczy jedynie spryskać nimi włosy przed przebywaniem na słońcu. 

Szczególnie w sezonie letnim, niezbędne jest nawilżanie włosów poprzez zastosowanie odpowiednich produktów. Nawilżanie włosów możemy wykonać na dwa sposoby. Tym prostszym jest zakup dobrej i wysokiej jakości odżywki dobranej pod odpowiedni typ włosa. Włosy dobrze nawilżają humektanty, dlatego gdy zależy nam właśnie na tym, dobrze jest postawić na odżywkę humektantową. Gdy mamy nieco więcej czasu, dobrym rozwiązaniem jest drugi sposób, który polega na własnoręcznym wykonaniu maski w domu, na przykład z mąki, jaj, pokrzywy, miodu i wody po gotowanym ryżu. Istnieją też gotowe maski na bazie takich składników jak miód, które służą do tzw. miodowania włosów.

Jak chronić skórę przed słońcem? 

Skóra tak samo jak włosy potrzebuje ochrony przed słońcem. Przy dużej ekspozycji na słońce idealnie sprawdzą się filtry przeciwsłoneczne, które można zakupić pod wieloma postaciami, na przykład mgiełki, emulsji i kremu. Ochrona skóry przed szkodliwym wpływem słońca jest możliwa dopiero wtedy, gdy użyjemy odpowiednich ilości produktu. Warto wybierać kosmetyki ochronne z dobrym składem – filtry chemiczne mogą być szkodliwe! Właściwa ochrona przeciwsłoneczna zmniejsza:

 • degradację kolagenu i elastyny, 
 • ryzyko zachorowania na czerniaka, 
 • pękanie i poszerzenia drobnych naczynek, 
 • rogowacenie i zgrubienie skóry.

Przy stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej nie należy pomijać miejsc, w których znajduje się tatuaż. Te fragmenty skóry są jeszcze bardziej narażone na promieniowanie UV, dlatego aplikacja w tych miejscach produktów przeciwsłonecznych powinna być jeszcze bardziej dokładna.  Przy czym musimy pamiętać, że filtry przeciwsłoneczne blokując promieniowanie UVA i UVB, spowalniają też wytwarzanie się witaminy D3 w naszym organizmie. By synteza witaminy D3 ze słońca przebiegała prawidłowo, powinniśmy mieć odsłonięte minimum 25% ciała nieposmarowanego filtrem przeciwsłonecznym i przebywać na zewnątrz między godziną 11 a 15 przez około 30 minut. Przebywanie na słońcu ma wiele zalet, jednak trzeba robić to z rozsądkiem i umiarem!

Produkty chroniące przed negatywnym wpływem słońca 

Na rynku istnieje wiele produktów, które chronią przed negatywnym wpływem słońca, dlatego często nie wiemy jaki będzie najlepszy. Przy wyborze warto kierować się spektrum działania produktu. Najlepiej, aby był o szerokim spektrum działania, ponieważ dzięki temu zapewnia nam ochronę przed UVA i UVB. Kolejną informacją, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest wodoodporność kremu, ponieważ niektóre kremy nie nadają się do ochrony w wodzie. Jednak najważniejsza informacja, która powinna nas zainteresować, to skład takiego produktu! Im bardziej będzie naturalny i bezpieczny, tym lepiej!

Co oznaczają skróty SPF, PPD i IPD? 

Skóry SPF, PPD i IPD służą do oznaczenia poziomu ochrony przed promieniowaniem UV.

 • SPF jest współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem UVB. Im wyższy jest współczynnik SPF, tym dłużej możemy przebywać na słońcu bez ryzyka oparzeń. Dlatego, gdy mamy zamiar długo przebywać na pełnym słońcu, warto wybrać krem o wyższym SPF. Wskaźnikami ochrony przed promieniowaniem UVA są skróty PPD i IPD.
 • PPD jest obecnie najlepszym wskaźnikiem ochrony przed promieniowaniem UVA.
 • Wskaźnik IPD jest aktualnie dużo rzadziej stosowany, ze względu na jego mniejszą dokładność.

W naturoterapii występują różne głosy na temat filtrów przeciwsłonecznych. Faktem jest to, że z roku na rok coraz większa liczba substancji zawartych w filtrach jest wycofywana, a ich szkodliwe działanie udowodnione naukowo. Oczywiście należy chronić się przed poparzeniami słonecznymi i używać skutecznej ochrony, jednak nie ma gwarancji na to, że to co dziś jest postrzegane za bezpieczne, jutro może okazać się szkodliwe.

Przykładem tego może być głośny ostatnio składnik Benzophenone[3,4], który został wycofany. Dlatego starajmy się wybierać produkty, które mają czysty skład, dużo naturalnych składników i pozytywne opinie. Nie kierujmy się wyłącznie niską ceną tego typu produktów. 

Literatura

 1. Saginala K., Barsouk A., Sukumar Aluru J., Rawla P., Barsouk A.: Epidemiology of Melanoma. 2021: 9, 63.
 2. Guan L. L., Lim H. W., Mohammad T. F.: Sunscreens and Photoaging: A Review of Current Literature. 2021, 22: 819-828.
 3. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/218635
 4. https://www.ptfarm.pl/PF/przeglad-numerow/-/29268

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności