Ciąża jest przepięknym czasem, w którym przyszła mama chce dostarczyć wszystkie niezbędne składniki pokarmowe swojemu dziecku. Dlatego często decyduje się na stosowanie suplementów diety, które mają wspomóc wzrost i rozwój dziecka. Czy suplementacja w ciąży jest konieczna? Jakie można stosować suplementy w ciąży? Czym jest DHA i czy warto go suplementować w ciąży? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Suplementy w ciąży – czy na pewno bezpieczne?
Ciąża jest okresem, w którym przyszłe mamy poświęcają wiele czasu na dobór odpowiedniej diety oraz suplementacji, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. W jej trakcie dochodzi do zwiększenia zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne oraz makroskładniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany i tłuszcze. Niestety nie zawsze mamy możliwość dostarczenia odpowiednich ilości wszystkich z nich wraz z dietą. Dlatego specjalne towarzystwa ustalają zalecenia dotyczące doboru właściwej suplementacji. Mimo wszystko należy pamiętać, że to prawidłowe żywienie stanowi podstawę, a suplementacja jest tylko uzupełnieniem całości. Warto jednak pamiętać, że kobiety w ciąży powinny skonsultować planowaną suplementację z lekarzem.
Suplementacja w ciąży wg. PTGiP
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (w skrócie PTGiP) wydało w 2020 roku oświadczenie dotyczące suplementacji kobiet ciężarnych. Zawarte w nim wytyczne zakładają normy na suplementacje określonych składników odżywczych, takich jak:
- żelazo,
- jod,
- witamina D,
- kwas foliowy,
- kwas DHA.
Dzięki tym wytycznym przyszłe mamy mają dostęp do najnowszej wiedzy, która umożliwia im zastosowanie odpowiedniej suplementacji, która w korzystny sposób wpłynie na rozwój dziecka w łonie matki.
Suplementacja kwasu foliowego w ciąży
Kwas foliowy, nazywany inaczej witaminą B9 jest bardzo ważny dla rozwoju cewy nerwowej u płodu, której kształtowanie odbywa się między 2 a 4 tygodniem ciąży. Dlatego zaleca się suplementację kwasem foliowym wszystkim kobietom w wieku prokreacyjnym w dawce 0,4 mg/d w celu uzupełniania racjonalnej diety. Do 12 tygodnia ciąży zalecana ilość kwasu foliowego wynosi około 0,4-0,8 mg/dl, natomiast po 12 tygodniu ciąży zaleca się 0,6-0,8 mg/d kwasu foliowego. Większe ilości witaminy B9 zaleca się kobietom z grupy ryzyka, jednak to zawsze lekarz podejmuje decyzje o stosowności zwiększenia przyjmowanej porcji.
Odpowiednie stosowanie kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu komplikacji w trakcie ciąży i podczas porodu. Niedobór kwasu foliowego w ciąży może doprowadzić do wad cewy nerwowej u dziecka, które mogą być przyczyną poważnego upośledzenie, paraliżu lub nawet śmierci dziecka. Dlatego tak ważna jest suplementacja tej witaminy przed i w trakcie ciąży.
Czy należy suplementować jod w trakcie ciąży?
Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego rozwoju dziecka w brzuchu matki. Aktualne wytyczne dotyczące suplementacji zalecają wszystkim ciężarnym suplementować jod w ilości 150-200 mg/d. Wyjątek stanowią kobiety ze współtowarzyszącymi ciąży chorobami tarczycy. W takiej sytuacji, porcja jodu powinna być zawsze dobiera pod stężenie przeciwciał antytarczycowych i hormonów tarczycy.
Czy warto włączyć witaminę D do suplementacji w ciąży?
Witamina D jest inaczej nazywana witaminą słońca, ponieważ jest syntetyzowana w naszym ciele pod wpływem promieni słonecznych. Niestety szerokość geograficzna Polski nie umożliwia dostarczenia odpowiednich ilości witaminy D przez cały rok, a jedynie w okresie wiosenno-letnim. Dlatego suplementacja kobiet w ciąży powinna również uwzględniać witaminę D. Najlepiej, aby jej ilość była ustalona na podstawie jej stężenia w surowicy krwi. Jeśli przyszła mama nie ma możliwości oznaczenia jej stężenia w surowicy krwi, odgórnie zaleca się jej suplementację w ilości 2 tysięcy jednostek dziennie. Kobietom z BMI wyższym niż 30 kg/m2 zaleca się suplementację witaminy D w ilości 4 tysięcy jednostek dziennie.
Czym jest DHA i czy warto stosować go w ciąży?
DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, jest kwasem z grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Do jego naturalnych źródeł zalicza się tłuste ryby morskie, niektóre orzechy, nasiona i oleje roślinne (np. olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie). Jest on bardzo ważnym elementem budulcowym siatkówki oraz mózgu dziecka. Niestety jak pokazują badania, ilość dostarczanych ilości DHA wraz z dietą jest niewystarczająca w ogólnej populacji, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej suplementacji tym kwasem w trakcie ciąży. Suplementy dla kobiet w ciąży powinny zawierać minimum 200 mg/d kwasu DHA. Kobiety w ciąży, które nie spożywają w ciągu tygodnia 2 porcji tłustych ryb, powinny rozważyć zastosowanie suplementacji większymi ilościami tego kwasu. Natomiast kobietom obciążonym ryzykiem przedwczesnego porodu zaleca się stosowanie DHA w trakcie ciąży w ilości 1000 mg/d.
Czy przyjmowanie żelaza w ciąży jest bezpieczne?
Żelazo jest pierwiastkiem, na które w ciąży zapotrzebowanie wzrasta prawie dwukrotnie. Niestety wiele kobiet ma niedobory tego pierwiastka, nawet przed ciążą, kiedy zapotrzebowanie na nie jest znacznie mniejsze. Żelazo w ciąży jest niezbędne do wzrostu dziecka, łożyska i błon płodowych. Ponadto powinno być dostarczane w takiej ilości, aby nie doprowadzić do niedoboru u matki. Konsekwencją dużych niedoborów żelaza może być między innymi poród przedwczesny lub poronienie. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stężenia żelaza i ferrytyny podczas ciąży. Niedobory lub ich niskie stężenie są wskazaniem do suplementacji żelaza. Mimo to należy pamiętać, że to zawsze specjalista decyduje o konieczności suplementacji tym pierwiastkiem, oraz że to on dobiera odpowiednią ilość stosowanego preparatu.
Zobacz także:
- Dieta w ciąży
- Zioła i przyprawy zakazane w ciąży
- Słód jęczmienny na laktację – sposób na naturalne pobudzenie
- Normy witaminy D3, a nasze potrzeby
Leave a Comment