Strona główna » Zdrowe zamienniki cukru – czym zastąpić?
Zdrowe zamienniki cukru – czym zastąpić

Zdrowe zamienniki cukru – czym zastąpić?

Cukier pozytywnie wpływa na smak zjadanych przez nas potraw. Wiele osób nie wyobraża sobie wypicia kawy lub herbaty bez uprzedniego posłodzenia jej. Ogromnym uznaniem cieszą się także słodkie przekąski, takie jak: czekoladki, batoniki, czy ciastka oraz gazowane napoje po które często sięgamy. W efekcie nadmiar cukru w diecie staje się problemem większości z nas, niekiedy potrafi on nawet uzależnić. Jak ograniczyć ilość tego składnika w codziennym jadłospisie? Czym zastąpić cukier w wypiekach? Jakie są naturalne zamienniki cukru? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i dokonaj zmian w zakresie swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Zdrowe i naturalne zamienniki cukru

infografika Zdrowe i naturalne zamienniki cukru

Pragniesz ograniczyć ilość spożywanego cukru? Twoją uwagę powinny zatem przyciągnąć zdrowe zamienniki cukru. Najpopularniejsze składniki zaliczane do tej grupy to przede wszystkim:

  • ksylitol – bezpieczny dla zdrowia zamiennik cukru, ma duże grono zwolenników. Często określa się go mianem cukru brzozowego, ponieważ jest on pozyskiwany z kory właśnie tego drzewa. Jest tak samo słodki jak cukier, przypomina go nawet swoim wyglądem, jednak na jego tle wyróżnia się zdecydowanie mniejszą kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym. Posiadacze czworonogów powinni uważać, ponieważ ksylitol jest dla kotów i psów śmiertelnie niebezpieczny. 
  • miód – to kolejny substytut cukru, na który można się zdecydować. Mimo licznych właściwości typowych dla miodu, trzeba liczyć się z tym, że jest on prawie tak samo kaloryczny co cukier. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura powoduje straty składników zawartych w miodzie, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu (np. enzymy, witaminy) . Najlepiej więc przed dodaniem miodu  do herbaty, odczekać 10 minut. Do wyboru są różnego rodzaju miody bogate w niezbędne dla organizmu składniki odżywcze – wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, rzepakowe, gryczane lub spadziowe. 
  • stewia – to przykład białego proszku, który pozyskiwany jest z liści i łodyg rośliny rosnącej na terenie Ameryki Południowej. Należy podkreślić, że jest ona kilkaset razy bardziej słodka od białego cukru. Ze względu na swoje liczne atuty, stewia zasługuje na miano fit słodzika, w wyniku czego jest stosowana zwłaszcza przez ludzi na diecie odchudzającej. Stewia może być również stosowana przez osoby z problemami z poziomem cukru we krwi, ponieważ jej indeks glikemiczny jest równy 1 (jest to niski indeks glikemiczny). Dla niektórych osób wadą tego substytutu cukru jest jego charakterystyczny posmak, choć są też tacy, którzy wcale go nie wyczuwają. 
  • syrop klonowy – wytwarzany jest z soku klonowego, często nazywa się go kanadyjskim płynnym złotem, a swoich fanów ma on niemal na całym świecie. Wyróżnia go charakterystyczny, bursztynowy kolor, a także gęsta, płynna konsystencja. Ze względu na bogactwo zawartych w nich składników odżywczych syrop klonowy jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy, jednak i tak trzeba zachować rozwagę w jego stosowaniu (chociażby ze względu na wysoki indeks glikemiczny oraz jego kaloryczność, która jest prawie taka sama jak w przypadku cukru). 
  • erytrol – nazywany także erytrytolem, klasyfikowany w grupie tak zwanych słodzików półsyntetycznych. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że jest to bezpieczny dodatek do żywności, co przekłada się na jego popularność. Świetnie nadaje się do słodzenia gorących napojów, a za jego ważny atut uznaje się także to, że nie pozostawia on w ustach gorzkiego posmaku, jak ma to niekiedy miejsce w przypadku innych substytutów białego cukru. Jego indeks jest równy zeru. 
  • syrop z agawy – cechuje go niski indeks glikemicznym oraz skład bogaty w wartościowe składniki odżywcze; miejsce jego pochodzenia to Meksyk, gdzie jest wytwarzany z agawy, czyli typowej dla tego regionu rośliny. To doskonały wybór dla wszystkich osób, którym zależy na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Nie należy jednak zapominać, że syrop z agawy tak samo jak cukier, zawiera znaczną ilość cukrów prostych, które spożyte w nadmiarze negatywnie wpływają na gospodarkę węglowodanową.
  • syrop daktylowy – czasami nazywany także miodem z daktyli, wytwarza się go z owoców palmy daktylowej; ma postać kleistego płynu wyróżniającego się oryginalnym smakiem, w którym wyczuwalna jest karmelowa nuta; cechuje go wysoki indeks glikemiczny. Jest bogaty w wiele witamin (między innymi C, E i A, jak również te z grupy B) oraz składników odżywczych (na przykład takich jak magnez, wapń i potas). Ten substytut białego cukru świetnie sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju deserów. 
  • melasa to kolejny słodki składnik, który może skutecznie zastąpić cukier w naszej codziennej diecie; dostrzegalne jest w nim 40% sacharozy. Dla melasy, czyli gęstego syropu, typowy jest ciemnobrązowy kolor, przez co niekiedy nazywa się ją czarnym złotem. Wytwarzana jest zwykle z trzciny cukrowej, karobu oraz buraków cukrowych, jest zatem swego rodzaju produktem ubocznym powstającym przy produkcji cukru spożywczego. Indeks glikemiczny melasy jest jednak zbliżony do indeksu cukru białego, dlatego należy zachować umiar w stosowaniu tego produktu.
  • tagatoza – to chyba najmniej znany zamiennik cukru, wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle spożywczym, gdzie jest często dodawany do żywności dietetycznej. Ten monocukier jest zdrowym substytutem, wyróżniającym się niską kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym, a jego smak bardzo przypomina sacharozę.

Zamiennik cukru bez kalorii

Chcesz słodzić bez kalorii? Twoją uwagę powinien zatem zwrócić zamiennik cukru ksylitol. To najzdrowszy i najmniej kaloryczny wybór, na jaki możesz się zdecydować, kiedy pragniesz wykluczyć cukier ze swojego jadłospisu. Ksylitol ma dość podobny poziom słodkości, jednak zawiera aż 40% mniej kalorii niż tradycyjny cukier. Koniecznie musisz wypróbować ten zamiennik cukru bez kalorii, jak również wspomniane już wcześniej tagatozę lub erytrytol, ponieważ one również charakteryzują się niską kalorycznością!

Zdrowy cukier dla dzieci

Już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, że biały cukier nie jest zdrowy i należy ograniczać jego spożywanie, na przykład poprzez stosowanie innych dodatków o podobnych właściwościach. Konsekwentne budowanie takich nawyków to inwestycja w przyszłość swojej pociechy – rodzice muszą więc solidnie o to zadbać. Podkreślić trzeba, że wszystkie naturalne zamienniki cukru, które są przeznaczone dla dorosłych, mogą być również stosowane przez dzieci. W tym zakresie trzeba jednak stawiać na te rozwiązania, które w największym stopniu przypadną do gustu najmłodszym.

Czym zastąpić cukier w wypiekach?

Cukier jest również bardzo często wykorzystywany podczas przygotowywania domowych wypieków, ponieważ bezpośrednio odpowiada za ich apetyczny smak. W wielu przypadkach jest on niezbędny przy pieczeniu ciast, ciasteczek, babeczek, a nawet tortów. Czym zastąpić cukier w wypiekach? W takiej roli najlepiej sprawdzą się te zamienniki cukru, które mogą być poddawane obróbce termicznej. Jest to na przykład: ksylitol oraz erytrol. Już teraz zaopatrz się w tego typu artykuły spożywcze, a potem wykorzystuj je w trakcie pieczenia. Uzyskane efekty przerosną Twoje oczekiwania – przygotujesz różnorodne wypieki, które zachwycą swoim smakiem całą rodzinę, a przy tym będą zdrowszą alternatywą dla dotychczas zjadanych przez was deserów.

Zamiennik cukru dla cukrzyka – co wybrać?

Ludzie chorujący na cukrzycę to grupa osób, która powinna wyjątkowo uważać na to, co zjada. Muszą oni przede wszystkim kontrolować ilość spożywanego cukru. Jaki substytut tej substancji słodzącej wybrać dla cukrzyka? Należy pamiętać, aby w tym przypadku taki składnik charakteryzował się jednocześnie niskim indeksem glikemicznym. Diabetycy mogą stawiać chociażby na ksylitol.

Na jakie zamienniki cukru lepiej uważać?

Na jakie zamienniki cukru lepiej uważać infografika

Zamienników cukru jest naprawdę wiele. Dzięki temu wyeliminowanie tego składnika ze swojej diety nie jest tak trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Każdy może więc wybrać produkt, którym zastąpi cukier, kierując się przy tym swoimi osobistymi upodobaniami. Jednak trzeba wykazać się w tym względzie dużą rozwagą, ponieważ istnieje dość dużo zamienników, które wcale nie są zdrowe, a znajdujące się na ich opakowaniach określenia EKO czy FIT to po prostu nic nieznaczące frazesy. Zdarza się, że są one kaloryczne i pełne szkodliwych substancji, a ich zdrowotne właściwości to kwestia dyskusyjna. Warto więc przed zakupem każdorazowo weryfikować skład takich artykułów spożywczych. Substytuty cukru, do których należy podchodzić z rezerwą to między innymi: cukier brązowy, a także aspartam i sacharyna, czyli sztuczne środki słodzące.

Zamieszczone powyżej informacje pokazały Ci, jakie są naturalne i zdrowe zamienniki cukru. Zastosowanie tych wskazówek w praktyce to sprawdzona metoda na zbilansowanie swojej diety i usunięcie z niej tego słodkiego dodatku. Jednocześnie bardzo ważne jest ograniczenie ilości spożywanych słodyczy, w których przecież znajduje się tak dużo cukru. Zamiast takich kalorycznych smakołyków, lepiej stawiać na owoce i warzywa, orzechy albo gorzką czekoladę. Już teraz wypróbuj takie nowe nawyki, a szybko przekonasz się, że poprawie ulegnie Twoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Początek 2022 roku oraz tworzone obecnie postanowienia noworoczne to świetna okazja do tego, aby nieco bliżej przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić w tym zakresie pożądane zmiany.

Zobacz także:

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności