Karob nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, jednak ludzie na całym świecie zaczynają doceniać jego właściwości i coraz częściej stosują go jako zamiennik kakao. Również w Polsce sięga się po niego dużo chętniej niż jeszcze kilka lat temu. Jest on bezglutenowy, nie powoduje reakcji alergicznych, a dodatkowo ma mniej kalorii niż swój tradycyjny odpowiednik, czyli kakao. Możemy stosować go jako zamiennik w słodkich posiłkach – napojach, ciastach i deserach. Sprawdź, jakie właściwości posiada karob i dlaczego warto się nim zainteresować! Dzięki temu szybko przekonasz się, że jest to produkt spożywczy, na który warto zwrócić uwagę.
Karob – co to?
Karob to sproszkowany miąższ owoców drzewa karobowego, które są jadalne, dość duże i przybierają fioletowo-brązową barwę. W ich wnętrzu znajdują się twarde nasiona, które mieli się, aż do uzyskania przez nie sproszkowanej postaci. Owoce te znane są również pod nazwą chleba świętojańskiego, a karob nazywany jest także mączką chleba świętojańskiego. Inne stosowane względem niego określenia to: ceratonia oraz szarańczak strąkowy.
Roślina ta uprawiana jest w rejonie śródziemnomorskim, a także w Australii i Indiach – wysokość tych drzew może sięgać nawet kilkunastu metrów. Rośnie tam zarówno na przeznaczonych ku temu plantacjach, jak i na dziko. W przeciwieństwie do kakaowca nie jest podatna na infekcje, a jej uprawa jest dużo mniej wymagająca. Wszystko to sprawia, że pozyskiwanie karobu jest o wiele bardziej opłacalne niż kakao.
W odróżnieniu od kakao karob posiada formę jasnobrązowego proszku, który dodatkowo ma stosunkowo słodki smak, podczas gdy kakao pozostaje gorzkie. Z kakao możemy natomiast wyprodukować masło kakaowe, z karobu niestety nam się to nie uda.
ArrayKarob – wartości odżywcze
Karob posiada bardzo dużo minerałów i wartości odżywczych, które wspierają naszą codzienną dietę i są istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nim takie pierwiastki jak: magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, selen, sód, bar, mangan czy nikiel. Dodatkowo zawiera witaminy: A, D, E oraz witaminy z grupy B, w tym także witaminę B12, która jest cenna, zwłaszcza w diecie wegańskiej. Do swojego jadłospisu bez przeszkód mogą włączyć go także alergicy. Karob jest jednocześnie bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, małych dzieci oraz seniorów. Widać więc, że jest to wartościowy produkt spożywczy, który powinien stać się elementem naszej codziennej diety.
Ze względu na to, że karob nie zawiera glutenu, mogą po niego sięgać osoby cierpiące na celiakię lub alergie pokarmowe. Dodatkowo mączka z chleba świętojańskiego jest wolna od takich składników jak kofeina, teobromina czy kwas szczawiowy, dzięki temu osoby wrażliwe na te substancje mogą spożywać karob bez obaw.
W 100 g tego produktu znajdziemy: 280 kcal, 0,65 g tłuszczów, 0,29 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 42 g węglowodanów, 40 g cukrów, 42 g błonnika i 4,64 g białka. Dla wielu osób istotną informacją może być fakt, iż karob jest dużo mniej kaloryczny niż kakao.
Jak wykorzystywać karob w kuchni?
Mączkę z chleba świętojańskiego możemy stosować jako zagęstnik oraz zamiennik jajek w wypiekach, deserach i ciasta. Nadaje im ona bardziej zbitej konsystencji. Idealnie nadaje się również do wypieku domowego chleba lub zagęszczania sosów. Karob wykorzystany do pieczenia ciast i ciasteczek sprawia, że przyjmują one niezwykle ciekawy kolor. Doskonale więc widać, że mogą z niego korzystać zarówno miłośnicy wypieków, jak i osoby, które lubią spędzać w kuchni czas na przygotowywaniu różnorodnych posiłków.
Wypalone i zmielone nasiona z drzewa karobowego są często stosowane jako alternatywa dla kawy. W przeciwieństwie do niej jednak nie zawierają kofeiny, dzięki czemu są idealne dla osób, które chcą ją wykluczyć ze swojej diety. Zatem, jeśli każdego dnia wypijasz kilka filiżanek kawy, niech przynajmniej jeden kubek zastąpi taki równie smakowity, jednak bezkofeinowy napój.
Z karobu możemy otrzymać również melasę, która jest gęstym syropem o karmelowym smaku. Możemy stosować ją jako zamiennik miodu i używać jako zdrowy odpowiednik cukru i słodzik. W takiej formie przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom, które na obiad lub podwieczorek lubią spożywać słodkie dania. Tego rodzaju syropem można polać naleśniki z serem lub dżemem, gofry, racuchy, jak i inne puszyste placuszki. Najmłodsi na pewno będą zadowoleni z takiej przekąski.
Karob a kakao
Karob nazywany jest zamiennikiem kakao nie bez przyczyny. Za jego pomocą możemy przyrządzać napój przypominający kakao, a także dodawać go do deserów. W przeciwieństwie do kakao karob posiada również naturalny, słodki smak, co pozwala ograniczyć ilość cukru lub innych słodzików w potrawach przygotowywanych z jego zastosowaniem. Walory smakowe jednego, jak i drugiego produktu można wykorzystać na wiele sposobów. Najważniejsze różnice zauważalne pomiędzy karobem a kakao to:
- odmienna zawartość składników odżywczych,
- zróżnicowany smak,
- różne pochodzenie.
Kakao z karobu – przepis
Jeżeli chcesz przygotować napój przypominający kakao, koniecznie skorzystaj z poniższego przepisu!
Składniki:
- 1 szklanka wybranego mleka lub napoju mlecznego
- 1 łyżka karobu
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania:
Do małego rondelka wlej mleko, dodaj proszek z chleba świętojańskiego, a następnie podgrzej na małym ogniu i mieszaj, aby pozbyć się grudek. Kiedy uda Ci się wymieszać napój, dodaj ekstrakt waniliowy i miód, a następnie podgrzej do pożądanej temperatury.
Naleśniki z karobem – krok po kroku
Naleśniki są daniem, które uwielbia Twoja rodzina? A co, gdyby nadać im nieco innego charakteru? Wystarczy w tym celu postawić na karob!
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 1 i ⅓ szklanki mleka
- 1 jajko
- szczypta soli
- szczypta cukru (białego lub brązowego)
- 1 łyżka karobu
Sposób przygotowania:
W średniej wielkości misce umieść wszystkie składniki, jednak uczyń to w odpowiedniej kolejności – rozpocznij od mąki, później sięgnij po mleko i jajko, a dopiero na końcu dodaj sól, cukier i karob. Następnie musisz przez kilka minut energicznie mieszać zawartość tego naczynia, aby powstało ciasto pozbawione jakichkolwiek grudek. Gdy jego konsystencja będzie już płynna, wylewaj po jednej cholewce ciasta na rozgrzaną patelnię i piecz naleśniki. Możesz podawać je z ulubionymi dodatkami.
Karob – gdzie kupić i cena
Karob możemy zakupić w większości sklepów ze zdrową żywnością. Dzięki jego rosnącej popularności coraz częściej spotkamy go także na półkach zwykłych supermarketów. W związku z czym jego łatwa dostępność zachęca do zaopatrzenia się w ten produkt spożywczy, tym bardziej że nie jest to inwestycja nadmiernie obciążająca domowy budżet. Koszt opakowania karobu o wadze 1 kilograma to około 12 zł, co sprawia, że jego cena jest bardziej atrakcyjna niż cena dobrej jakości kakao!
Miałeś już okazję poznać interesujący składnik, jakim jest karob? Jeśli nie, mam nadzieję, że zaprezentowana powyżej charakterystyka oraz jego najważniejsze właściwości przekonają Cię do wypróbowania go. Pamiętaj – eksperymentowanie w kuchni to naprawdę świetna zabawa, która przynosi wiele satysfakcji i daje możliwość odczucia nieznanych dotąd doznań smakowych.
Zobacz też:
Suszone śliwki – właściwości i przepisy
Cukrzyca – dieta, suplementy, zioła
Olej lniany – właściwości zdrowotne, zastosowanie i przeciwwskazania
Leave a Comment