Strona główna » 5 kroków pielęgnacji dla skóry suchej, naczynkowej, tłustej i normalnej
pielęgnacja dla skóry suchej

5 kroków pielęgnacji dla skóry suchej, naczynkowej, tłustej i normalnej

Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja skóry?

Codzienna pielęgnacja może przysporzyć nam wiele problemów. Większość z nas miała problem z dobraniem odpowiednich kosmetyków, które spowodują, że cera będzie nawilżona i promienna. Niestety nie ma na to ,,złotego środka’’, który bez całej reszty kroków zdziała cuda. Przed zastosowaniem kolejnego antybiotyku warto zastanowić się nad swoją dietą oraz stylem życia. Kroki te omawiałam w poprzednich artykułach, do których bardzo serdecznie Cię zapraszam:

Warto zwrócić uwagę na to jakie kosmetyki znajdują się na naszej półce, jaka jest ich data przydatności oraz czy na pewno są dobrane do prawidłowego typu cery. Bardzo ważnym elementem jest oczyszczanie zarówno to poranne jak i wieczorne. Nasza cera codziennie styka się z licznymi kosmetykami i zanieczyszczeniami, które musimy z niej usunąć. Poza produktami do pielęgnacji warto zwrócić uwagę na kosmetyki, które wykorzystujemy do makijażu. Niestety mają one często przeciętny skład.

Bardzo ważnym elementem przy dbaniu o wygląd naszej twarzy jest posiadanie oddzielnego ręcznika tylko do niej lub korzystanie z jednorazowych ręczników. Ta druga opcja będzie bardziej zalecana ze względu na to, że jest po prostu bardziej higieniczna. Nie zapominajmy również o nie dotykaniu twarzy. Nie powinniśmy również naruszać ciągłości skóry przez ściskanie, duszenie czy inne zabiegi wykonywane przez nas samych – mogą spowodować pogorszenie wyglądu naszej cery.

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ

JAK ROZPOZNAĆ CZY POSIADASZ CERĘ SUCHĄ?

 1. Po całym dniu skóra jest sucha i może się łuszczyć.
 2. Po umyciu twarzy czujesz uczucie ściągnięcia.
 3. Bywa nierówna, wrażliwa, odwodniona i szorstka w dotyku.
 4. Szybciej uwidaczniają się zmarszczki.
 5. Skóra źle reaguje na zmiany atmosferyczne takie jak: słońce, porywisty wiatr oraz mróz. Pojawią się zaczerwienienia, skóra robi się ściągnięta, sucha – może również towarzyszyć temu pieczenie oraz dyskomfort.
 6. Po zastosowaniu lekkiego kremu skóra jest tylko chwilowo nawilżona. Natomiast po zastosowaniu tłustego kremu skóra dopiero jest odpowiednio nawilżona.

KILKA ZASAD PRZY PIELĘGNACJI CERY SUCHEJ

Bardzo ważnym elementem przy ochronie skóry suchej jest jej ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak promieniowanie słoneczne, wiatr oraz mróz. Przy ochronie przed słońcem pomogą nam kremy z filtrem UV. Podczas długotrwałego przebywaniu na słońcu nie należy zapomniać o kilkukrotnej aplikacji kremu na twarz. Krem z filtrem należy aplikować przez cały rok nie tylko latem.

W mroźne i wietrzne dni powinniśmy wybrać krem, cięższy oraz bardziej tłusty, który będzie ochraniać nasza twarz. Nie należy zapominać również o ochronie naszych ust, które będą potrzebować szczególnej ochrony. (kosmetyki hempking serum do ust i peeling do ust)

Naszą pielęgnację warto urozmaicić odpowiednią maseczką do twarzy. Po samym zastosowaniu zaobserwujemy dużą zmianę – nasza skóra będzie nawilżona i promienna. Do skóry suchej możemy polecić maseczkę nacomi nawilżającą.

CHARAKTERYSTYCZNE CECHY SUCHEJ SKÓRY:

 1. Sucha skóra ma nieszczelną barierę hydrolipidową co często wiąże się z pieczeniem, ściągnięciem oraz pieczeniem.
 2. Skóra jest za mało natłuszczona przez co jest mniejszą elastyczność.
 3. Skórze brakuje blasku – jest jasna i matowa.
 4. Skóra jest cienka i łatwo ulega uszkodzeniu.
 5. Rzadko występują wypryski i zaskórniki są prawie niewidoczne.

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ KROK PO KROKU

KROK 1: OCZYSZCZENIE

Codzienna pielęgnacja twarzy możesz przynieść zadowalające efekty szczególnie gdy wykonujemy ją poprawnie i systematycznie. Nie powinniśmy pomijać pierwszego punktu jakim jest oczyszczenie.

Pierwszą czynnością przy pielęgnacji wieczornej powinien być demakijaż, który pomoże nam usunąć kosmetyki oraz zanieczyszczenia po całym dniu. Wieczorem powinniśmy zrobić dwuetapowe oczyszczenie nawet gdy nie nakładamy makijażu, ponieważ nasza skóra jest narażona na wiele zanieczyszczeń w trakcie dnia. Z rana nie ma konieczności wykonywać dwuetapowej pielęgnacji. Do demakijażu możemy wykorzystać mleczka, olejki oraz płyny micelarne.

Kolejnym krokiem jest oczyszczanie skóry, do którego możemy użyć żel lub piankę. W tym kroku należy wykonać delikatny masaż skóry kosmetykiem myjącym. Należy pamiętać, żeby produkt był delikatny i nie pozostawia dyskomfortu po oczyszczeniu.

KROK 2: TONIZACJA

W każdej pielęgnacji nie powinniśmy pomijać toniku – bez różnicy na rodzaj cery. Powinniśmy wybrać produkty naturalne, działające kojąco i łagodząco.

KROK 3: SERUM

Właściwe serum będzie działać jak nawadniający zastrzyk, który doda naszej skórze blasku i promiennego wyglądu. Jednak aby tak zadziałało trzeba wybrać odpowiedni kosmetyk. Serum umożliwia nawadnianie niższych warstw skóry – będzie działać jak wzmacniacz odpowiedniego kremu.

KROK 4: KREM

Skóra twarzy jest naturalnie ochraniana przez płaszcz hydrolipidowy, który może zostać uszkodzony. Wiąże się to z uczuciem dyskomfortu, pieczenia oraz zaczerwienienia. Skóra sucha jest szczególnie podatna na przesuszenie i podrażnienie, dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja, która pozwoli nam cieszyć się pięknym wyglądem. Osoby posiadające skórę suchą są również bardziej narażone na zmarszczki.

KROK 5: FILTR

Bardzo ważnym etapem pielęgnacji jest aplikacja kremów z filtrem. Bez różnicy jaki mamy rodzaj cery powinniśmy wybrać właściwy krem z filtrem, z którego będziemy korzystać przez cały rok.

PIELĘGNACJA CERY MIESZANEJ

Najbardziej popularnym typem cery jest cera mieszana. Łączy ona zarówno cerę suchą jak i tłustą. Cerę mieszaną dzieli się na strefę T oraz pozostały obszar. Strefa T to obszar, który jest tłusty i dotyczy czoła, brody i nosa, natomiast pozostały obszar to linie szczęki oraz policzki, które są suche. Przy właściwej pielęgnacji musimy dobrać produkty, który będą regulować wydzielanie sebum na całej twarzy. Pamiętajmy, że każdy jest inny i tylko i wyłącznie za pomocą pielęgnacji dopasowanej do nas samych zdziałamy cuda.

JAK ROZPOZNAĆ CERĘ MIESZANĄ?

 1. Skóra po oczyszczeniu jest natłuszczona w strefie T natomiast sucha w pozostałym obszarze.
 2. Rzadziej strefa T przesuszona a pozostały obszar tłusty.
 3. W strefie tłustej pojawiają się zaskórniki, rozszerzone pory oraz krosty.
 4. Strefa sucha może być ściągnięta i przesuszona.

BŁĘDY W PIELĘGNACJI CERY MIESZANEJ

 1. Stosowanie kosmetyków do tylko jednego rodzaju cery.
 2. Stosowanie wysuszających kremów, które bardzo przesuszają strefę suchą. Kremy te nie są w stanie dostarczyć odpowiedniego nawilżenia przez co nasza skóra wygląda gorzej niż lepiej.
 3. Korzystanie z peelingów gruboziarnistych na całej powierzchni cery. Korzystaj z dwóch różnych peelingów lub z słabszego.
 4. Stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie zawierają alkohol etylowy, który stosowany długotrwale powoduje wysuszenie strefy suchej.
 5. Zaniedbywanie systematycznej pielęgnacji. Największym błędem jest nie zmywanie wieczornego makijażu i chodzenie z nim spać.

PIELĘGNACJA SKÓRY MIESZANEJ KROK PO KROKU

KROK 1 : OCZYSZCZENIE

Tak samo jak wypadku każdej innej cery należy zadbać o prawidłowe usunięcie makijażu oraz zanieczyszczeń po całym dniu. Wieczorem powinniśmy zarówno zrobić demakijaż jak i oczyszczenie cery. Kosmetyki jakie do tego dobieramy nie powinny powodować nadmiernego przesuszenia, ponieważ skutkuje to jeszcze większą nadprodukcją łoju – a tego chcemy uniknąć. Warto kupić kosmetyki, który nie zawierają substancji drażniących jak perfumy oraz olejki eteryczne. Warto wybrać kosmetyk, który zawiera produkty naturalne o działaniu odkażającym oraz antybakteryjnym jak szałwia, lawenda i nagietek.

KROK 2: TONIZACJA

Przed przejściem do kolejnych kroków pielęgnacji musimy w pierwszej kolejności zadbać o przywrócenie prawidłowego pH naszej skóry – bez tego nie jesteśmy w stanie przygotować właściwie skóry do kolejnych kroków pielęgnacji. Tonik będzie również łagodził podrażnienia, odświeżał cerę oraz rozświetlał. Bardzo dobrze sprawdzą się również hydrolaty. Warto wybrać preparat, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. W sytuacje gdy tonik wykazuje działanie ściągające powinniśmy go tylko stosować to strefy przetłuszczającej się bądź zmienić tonik.

KROK 3: SERUM

Serum możemy nazwać produktem od zadań specjalnych, ponieważ może działać na głębszych warstwach niż standardowy krem. Przy skórze mieszanej zastosowanie znajdzie serum, które będzie wyrównywać i przywracać równowagę wodno-tłuszczową.

KROK 4: KREM

Każdy krem powinien chronić naszą skórę oraz ją regenerować. Krem przy cerze mieszanej jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Warto stosować inny krem na noc a inny na dzień. Ten na noc powinien być bardziej treściwy oraz nawilżający. Natomiast ten na dzień bardziej lekki i szybko wchłaniający. Warto zwrócić również uwagę na to aby krem nie zatykał porów.

KROK 5: FILTR

Nasza pielęgnacja powinna zakończyć się kremem z filtrem bez różnicy na porę roku. Warto wybierać filtry odpowiednie filtry, które nie będą zatykać porów.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ

Cera tłusta będzie charakteryzować nadmierną produkcją sebum. Taka skóra będzie charakteryzować się błyszczeniem oraz widocznymi porami, zaskórnikami oraz porami. Taka skóra ma również skłonność do trądziku. Cera tłusta często jest grubsza przez co nie będą widoczne na niej naczynia krwionośne. Zaletą tej skóry jest to, że zachowuje jędrność na dłużej i później widoczne są pierwsze oznaki starzenia.

Dodatkowo na produkcję większej ilości sebum może mieć wpływ:

 • niewłaściwa dieta,
 • stres,
 • zanieczyszczenia środowiska,
 • nieodpowiednia pielęgnacja.

JAK ROZPOZNAĆ CERĘ TŁUSTĄ?

 1. Skóra charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem.
 2. Duże i widoczne pory, zaskórniki.
 3. Jest tłusta już z samego rana.
 4. Pierwsze zmarszczki zaczynają się pokazywać dopiero po 30 roku życia.
 5. Często może mieć ziemisty kolor.
 6. Tłusty krem daje uczucie dyskomfortu na skórze.
 7. Cera już po porannej pielęgnacji wydaje się lepka.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ KROK PO KROKU

KROK 1: OCZYSZCZENIE

Oczyszczenie cery w każdym wypadku jest podstawą – natomiast przy skórze tłustej jest jeszcze ważniejsze. Jak w wypadku innych typów cery należy oczyszczać twarz zarówno wieczorem jak i rano. Wieczorem należy zadbać o dwustopniowe oczyszczenie skóry. Oczyszczenie zaczynamy od demakijażu, który ma usunąć makijaż oraz zanieczyszczenia z naszej twarzy. Należy pamiętać o tym aby nie podrażnić cery, ponieważ będzie wtedy produkować więcej sebum – a tego za wszelką cenę chcemy uniknąć. Dodatkowo nasze kosmetyki nie powinny zawierać alkoholu, który będzie dawać jej sygnał o zniknięciu warstwy ochronnej, którą trzeba odbudować. Spowoduje to jeszcze silniejszą produkcję sebum.

KROK 2: TONIK

Tonik jak w wypadku każdego innego rodzaju skóry – tak i w tym ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH skóry. Warto wybierać preparaty, które nie będą zaburzać naturalnej równowagi hydrolipidowej skóry. Wybieraj toniki antybakteryjne.

KROK 3: SERUM

Dopiero po oczyszczeniu i stonizowaniu cery nakładamy na nie serum.

KROK 4: KREM

Niestety wiele osób posiadających tłustą cerę rezygnuje z nawilżenia – co niestety wcale nie jest dobrym działaniem. Nasza skóra gdy nie zostaje odpowiednio nawilżona – nawilża się sama, co prowadzi do nadprodukcji sebum. Krem nie jest łatwym kosmetykiem do dobrania przy skórze tłustej. Nie jest to jednak zadanie nie do wykonania – a cera z pewnością Ci podziękuje. Krem powinien mieć lekką oraz kremową konsystencję, która nie będzie zatykać naszym porów.

KROK 5: FILTR

JAKI NAWYK MOŻE POGORSZYĆ STAN CERY TŁUSTEJ?

 1. Niewłaściwa dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukier.
 2. Ostre przyprawy stosowane w nadmiarze.
 3. Stosowanie niewłaściwej pielęgnacji – często produktów z alkoholem.
 4. Częste dotykanie i pocieranie twarzy.
 5. Wyciskanie niedoskonałości pojawiających się na cerze.
 6. Stosowanie używek jak alkohol oraz papierosy.
 7. Narażanie twarzy na nadmierne ogrzanie.

CZY NASZE USTA POTRZEBUJĄ SPECJALNEJ PIELĘGNACJI?

Usta są bardzo delikatne dlatego nie powinniśmy zapominać o ich pielęgnacji – są one równie ważne co krem do twarzy oraz balsam do ciała. Skóra znajdująca się na ustach jest dużo cięższa, ponieważ nie posiada warstwy rogowej. Usta mają również bardzo cienką warstwę lipidową, dlatego łatwo ulegają spierzchnięciu podczas mroźnej i wietrznej pogody.

PEELING DO UST

Kosmetyk do ust w postaci peelingu będzie idealnie złuszczać martwy naskórek, co zapobiegnie pękaniu oraz wysuszeniu ust. Peeling powinniśmy wykonywać przez cały rok a szczególną uwagę zwrócić na niego zimą.

SERUM DO UST

Balsam nałożony na usta będzie łagodził i nawilżał usta, dzięki czemu szminka na nie nałożona będzie prezentować się o wiele lepiej.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności