Zdrowe podejście do świątecznego jedzenia może sprawiać wielu z nas trudności. Na szczęście istnieją pewne metody, które pomagają powstrzymać się przed kolejnym kawałkiem sernika i makowca. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować produkty, które trafią na talerz świąteczny. Na czym polega zdrowe podejście do świątecznego jedzenia? Czy bilansowanie diety w okresie świątecznym ma sens? Jak zdrowo, smacznie i bez liczenia kalorii przejść przez Święta? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Bilansowanie diety w okresie świątecznym
Bilansowanie diety w okresie świątecznym może sprawiać wielu osobom problem. Dlatego warto zadbać o kilka zasad, które ułatwią w zachowaniu zdrowego umiar. Po pierwsze zadbaj o regularność posiłków, ponieważ dzięki temu unikniesz napadów głodu. W ciągu dnia zjedz minimum 3 posiłki, bazujące na warzywach, które są rewelacyjnym źródłem błonnika pokarmowego. Po drugie pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Zarówno w Święta, jak i w każdy inny dzień powinieneś wypijać minimum 30 ml płynów na każdy kg masy ciała. Dzięki temu Twój organizm będzie mógł prawidłowo funkcjonować i trawić pokarmy. Następnie zadbaj o pełnowartościowe źródło białka na talerzu, do którego można zaliczyć mięso, ryby, owoce morza, nasiona roślin strączkowych i nabiał. Białko odpowiada bowiem za zwiększenie uczucia sytości. Nie zapomnij również, aby na stole wigilijnym znalazły się warzywa, zarówno w postaci surowej, jak i przetworzonej. One również powinny trafić na Twój talerz. Dodatkowo dokładnie przeżuwaj i wolno jedz, ponieważ dzięki temu szybciej zaobserwujesz uczucie sytości, które powinno być równoważne z zakończeniem posiłku.
Zdrowe jedzenie na Święta
Zdrowe jedzenie na Święta powinno uwzględniać różnorodne potrawy, które są szczególnie charakterystyczne dla tego okresu. Przed Świętami warto wybrać ulubione potrawy i następnie rozpisać ich listę składników na kartce. Jeśli zauważysz gdzieś cukier, zastanów się, czy możesz zmniejszyć jego zawartość w potrawie lub zamienić na słodzik. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na wypieki pozbawione cukru. Dodatkowo zwróć uwagę czy na Twojej liście znajdują się warzywa i owoce.
Zima jest okresem, w którym królują jabłka, winogrona, mandarynki i pomarańcze, z których można wykonać przeróżne desery. Natomiast z warzyw można przygotować sałatki lub dodatki do dań głównych.
Ciekawym przepisem na świąteczny stół jest sałatka składająca z mieszanki sałat, żurawiny, fety i sosu czosnkowego. Z warzyw można również przygotować farsz i różnego rodzaju nadzienia. Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w Święta, jest rodzaj mięs. Najlepiej wykorzystać chude rodzaje, które zawierają jak najmniej tłuszczu. Zaliczyć do nich można pierś z indyka, kurczaka i królika, chudą cielęcinę i wołowinę.
Powrót do zdrowej diety po Świętach
Powrót do zdrowej diety po Świętach jest często nie lada wyzwaniem, ponieważ wiele osób przejmuje się nadprogramowymi kilogramami. Na szczęście większa liczba na wadze nie wskazuje tylko i wyłącznie na tkankę tłuszczową, ale również na treść jelitową i wodę (w trakcie Świąt jemy więcej słonych dań, a sód zawarty w soli zwiększa zatrzymanie wody w organizmie oraz jemy więcej węglowodanów łatwo przyswajalnych, które są magazynowane w postaci glikogenu, który również jest skorelowany z wiązaniem wody). Dlatego, zamiast się przejmować i stawiać sobie odległe plany, zacznij wprowadzać zdrowe zmiany już od teraz, a nie w nowym roku. Wprowadzaj je najlepiej stopniowo. Do przykładowych zmian, które warto wprowadzić, można zaliczyć:
- picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia,
- zadbanie o źródło pełnowartościowego białka w każdym posiłku,
- minimum 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia,
- zamiana oczyszczonych produktów zbożowych na pełnoziarniste,
- 30 gramów dziennie orzechów, nasion lub pestek.
Strategie żywieniowe na Święta
Strategie żywieniowe na Święta wcale nie muszą być skomplikowane i wymagać dużego przygotowania. Wystarczy znać kilka zasad, które pomagają w komponowaniu zdrowych posiłków, zmniejszają ryzyko podjadania oraz zapewniają niezapomniane Święta.
Poznaj 7 najlepszych strategii żywieniowych na Święta:
- Zadbaj o regularne posiłki o podobnej objętości. Jeśli obawiasz się, że zjesz zbyt dużo na kolacji wigilijnej, możesz przed jej rozpoczęciem zjeść trochę warzyw, które pomogą Ci w szybszym osiągnięciu uczucia sytości.
- Nie przebywaj cały czas przy stole, ponieważ trudno w taki sposób uniknąć podjadania. Po zakończonym posiłku spędź miło czas z rodziną podczas wspólnego spaceru, grania w planszówki lub innej formy aktywności.
- Dania słodkie jedz lepiej po tych wytrawnych, ponieważ dzięki temu zmniejszysz wahania stężenia glukozy i insuliny we krwi.
- Staraj się kontrolować wielkość porcji, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii. Możesz wykorzystać mniejsze talerze, które pomogą w kontrolowaniu ilości spożywanych potraw.
- Pij dużo wody.
- Unikaj przekąsek między posiłkami. Jeśli jesteś głodny między głównymi posiłkami, to zjedz dodatkowy pełnowartościowy posiłek.
- Zadbaj, aby na talerzu znalazło się źródło białka oraz warzywa lub owoce.
Utrzymanie zdrowej wagi w Święta
Wiele osób obawia się o problem z utrzymaniem zdrowej wagi w Święta.
Pamiętaj, że świętowanie nie polega tylko na jedzeniu, a głównie na spędzeniu czasu z najbliższymi. Dlatego poza wspólnym siedzeniu przy stole, warto rozważyć grupową lub indywidualną aktywność fizyczną. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość spontanicznej aktywności fizycznej, która jest wykonywana codzienne, może korzystnie wpłynąć na utrzymanie zdrowej wagi.
Dlatego, zamiast leżenia przed telewizorem, warto wybrać się na spacer lub zagrać w planszówki, natomiast po przebudzeniu z łóżka można wykonać kilka podskoków. To, jak spędzamy czas z bliskimi, zależy od nas i naszej wyobraźni, a aktywne spędzenia czasu zwiększa wydatek energetyczny i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
Unikanie nadmiaru kalorii w Święta
Dostarczanie nadprogramowym kalorii jest częstym problemem w Święta. W uniknięciu tego może pomóc kilka małych zasad, do których zalicza się:
- wybór mniejszych talerzy,
- dokładne przeżuwanie każdego kęsa,
- odpowiednią podaż warzyw i owoców,
- wybieranie mniejszych porcji,
- wypijanie przed posiłkiem wody lub zjadanie porcji warzyw,
- odmawianie sobie dokładki, gdy poczujemy sytość.
Podsumowanie – zdrowe podejście do świątecznego jedzenia
Święta są pięknym okresem, który w głównej mierze, powinien polegać ma miłym spędzeniu czasu z najbliższymi oraz aktywnym odpoczynku. Dlatego warto zbudować nowe, zdrowe tradycje, które pozwolą jeszcze bardziej korzystać z tego okresu. Dzięki zdrowym zasadom łatwiej uniknąć nadmiaru kalorii w Święta oraz szybciej wrócić do zdrowej diety już po Świętach.
Leave a Comment