Dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością, dzięki czemu z roku na rok przybywa jej zwolenników. Nie jest to już tylko moda, ale styl życia, kultywowany z pełną świadomością trend, który na stałe wpisał się w otaczającą nas rzeczywistość – artykuły spożywcze przeznaczone dla osób stosujących taką dietę są różnorodne i łatwo dostępne, coraz więcej jest również punktów gastronomicznych, w których można zjeść wegetariańskie posiłki. Czy wiesz jednak, że wegetarianizm niejedno ma imię i występuje w kilku odmianach? Już teraz poznaj najważniejsze rodzaje diet wegetariańskich – zweryfikuj, czy któryś z tych sposobów odżywiania mógłby sprostać Twoim indywidualnym oczekiwaniom.
Wegetarianizm – co to takiego?
Ogólnie rzecz ujmując wegetarianizm to jeden z rodzajów diet. Co do zasady ten sposób odżywiania się polega na świadomym oraz celowym wyłączeniu z diety mięsa, ryb oraz owoców morza, a także innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli dieta wegetariańska będzie odpowiednio zbilansowana, a także urozmaicona, mogą stosować ją osoby w każdym wieku – zarówno dorośli, jak i dzieci.
Warto podkreślić, że ludzie decydują się przejść na wegetarianizm z wielu powodów. Może to wynikać z ciekawości i chęci odkrywania nowych smaków, jak również z kierowania się pobudkami o charakterze zdrowotnym, ekonomicznym, moralnym albo ekologicznym. Należy pamiętać, że wegetarianizm ma wiele odmian, w związku z tym wyróżniane są różne rodzaje diet wegetariańskich.
Rodzaje diet wegetariańskich
Rodzaje diet wegetariańskich, które warto znać to:
- semiwegetarianizm – wykluczenie z diety tylko niektórych rodzajów mięsa,
- ichtiwegetarianizm – zrezygnowanie z każdego typu mięsa, można spożywać ryby i owoce morza,
- laktoowowegetarianizm – to wyłączenie z jadłospisu dań mięsnych i ryb, możliwość spożywania nabiału, miodu oraz jajek,
- laktowegetarianizm – zjada się produkty roślinne, a także mleko i wytworzonego z niego przetwory,
- owowegetarianizm – można spożywać produkty roślinne oraz jajka,
- pollowegetarianizm – pozwala na spożywanie drobiu,
- weganizm – wyklucza spożywania produktów odzwierzęcych każdego typu- również miodu
- frutarianizm – możliwe jest zjadanie tylko tych owoców i warzyw, których zerwanie nie doprowadza do śmierci konkretnej rośliny,
- witarianizm – wykorzystuje się jedynie te produkty spożywcze, które można zjadać na surowo,
- fleksitarianizm – to elastyczne podejście do wegetarianizmu, zezwala na okazjonalne sięganie po potrawy przygotowane z mięsa.
Suplementy diety przy wegetarianizmie – czy są ważne?
Przejście na dietę wegetariańską, a co za tym idzie zrezygnowanie ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, może niekiedy wiązać się z wystąpieniem niedoborów niektórych witamin oraz składników mineralnych. Należy wtedy uzupełniać braki, stosując odpowiednie suplementy diety – najczęściej będzie chodziło o te zawierające witaminę B12 i D3 i żelazo.. Jednak nie można w tym zakresie stawiać na dowolność. Punktem wyjścia powinno stać się wykonanie odpowiednich badań, a następnie skonsultowanie ich wyników z lekarzem, który w razie zaistnienia takiej potrzeby zleci konkretny rodzaj suplementów oraz udzieli wskazówek odnośnie dawkowania.
ArrayKorzyści ze stosowania diety wegetariańskiej
Zamierzasz zostać wegetarianinem, jednak zastanawiasz się, czy taki sposób odżywiania się ma jakieś zalety? Do mocnych stron takiej diety należą:
- niespożywanie szkodliwych substancji (np. leków weterynaryjnych, czy antybiotyków), które można znaleźć w mięsie,
- mniejsze ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych,
- możliwość zjadania na co dzień wielu smacznych, cieszących oczy oraz łatwych w przygotowaniu posiłków,
- różnorodność produktów spożywczych, po które można sięgać,
- dostarczanie organizmowi dużej ilości błonnika pokarmowego oraz sporej ilości witaminy C,
- bardzo często wegetarianizm staje się dla ludzi stylem życia, z którym bezpośrednio wiąże się wzmożona aktywność fizyczna oraz unikanie używek.
Jakie są zasady przy stosowaniu diety wegetariańskiej?
Dieta wegetariańska, tak jak każdy inny system żywienia, opiera się na kilku charakterystycznych zasadach. Jeśli chodzi o typ składników, z których przygotowuje się zjadane dania, wiele zależy tutaj od wybranego rodzaju wegetarianizmu. Zawsze trzeba jednak pamiętać, aby odżywiać się regularnie. Najlepiej jest jeść 4-5 i sięgać po nie w mniej więcej równych odstępach czasowych. Ponadto niezbędne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Spożywane potrawy muszą być urozmaicone, zachwycające nie tylko swoim smakiem, ale i wyglądem. Inspiracji kulinarnych i ciekawych przepisów na pyszne dania można poszukiwać wszędzie – zarówno w tradycyjnych książkach kucharskich, jak i na internetowych blogach, czy w mediach społecznościowych.
Cały czas należy mieć na uwadze, aby unikać wysoko przetworzonej żywności. W końcu nie wszystkie produkty wegetariańskie są zdrowe. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po ekologiczne warzywa i owoce – warto kupować je w sprawdzonych miejscach albo w razie zaistnienia takich możliwości, samodzielnie je uprawiać i mieć dzięki temu pewność, że są one pozbawione szkodliwych substancji.
Literatura:
- Hargreaves SM, Raposo A, Saraiva A, Zandonadi RP. Vegetarian Diet: An Overview through the Perspective of Quality of Life Domains. Int J Environ Res Public Health. 2021 Apr 12;18(8):4067. doi: 10.3390/ijerph18084067. PMID: 33921521; PMCID: PMC8069426.
- Craig WJ. Nutrition concerns and health effects of vegetarian diets. Nutr Clin Pract. 2010 Dec;25(6):613-20. doi: 10.1177/0884533610385707. PMID: 21139125.
Leave a Comment