Strona główna » Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
poradnik co zrobić po ugryzieniu kleszcza

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Jeśli zostałeś ukąszony przez kleszcza, ważne jest, aby odpowiednio zareagować.  Z tego poradnika, dowiesz się, jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza i jakie kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Mimo powszechnego przekonania, że każde ugryzienie kleszcza jest bezpośrednią przyczyną boreliozy, rzeczywistość ukazuje bardziej złożony obraz zagrożeń i koniecznych działań profilaktycznych. Zrozumienie, jak bezpiecznie usunąć pasożyta, rozpoznać objawy chorób przenoszonych przez kleszcze (w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu), a także znaczenia badania kleszcza po jego usunięciu, jest kluczowe dla ochrony zdrowia. Niniejszy poradnik został przygotowany, aby dostarczyć Ci wiarygodnych informacji na temat postępowania po ugryzieniu przez kleszcza. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące identyfikacji rumienia oraz środków zapobiegawczych, które każdy powinien znać, aby zminimalizować ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

kleszcze
Źródło: Getty Images

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza i co zrobić po ugryzieniu?

Usunięcie kleszcza powinno nastąpić jak najszybciej po jego zauważeniu. Najlepszą metodą do jego usunięcia jest zastosowanie specjalistycznych przyrządów lub pęsety. Pamiętaj jednak, że kleszcza nie wolno uszkodzić oraz należy postępować zgodnie z zasadami. Dlatego nie należy robić tego palcami, nożyczkami ani innymi przyrządami, które nie są do tego przeznaczone. Ponadto kleszcza nie wolno smarować różnymi substancjami oraz przypalać. Powoduje u kleszcza wymioty i może mieć to dla nas bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wbitego w skórę kleszcza należy chwycić jak najbliżej ciała i następnie pociągnąć prostym ruchem do góry. Ważne jest, aby po usunięciu kleszcza dokładnie oczyścić miejsce po ugryzieniu antyseptykiem, co zmniejsza ryzyko infekcji.

ugryzienie kleszcza
Źródło: Getty Images

Po ugryzieniu przez kleszcza należy obserwować miejsce ugryzienia przez kilka tygodni w poszukiwaniu rumienia po kleszczu lub innych niepokojących objawów. Jeśli pojawia się rumień lub doświadczamy objawów takich jak gorączka, zmęczenie, bóle stawów, objawy neurologiczne, niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe w zapobieganiu poważnym konsekwencjom, takim jak zakażenie boreliozą i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dokumentowanie śladu po kleszczu i daty ugryzienia może być pomocne podczas wizyty u specjalisty.

Przy ugryzieniu przez kleszcza bardzo ważny jest czas! Pamiętaj, że po przyjściu do domu należy dokładnie obejrzeć ciało – szczególnie w sezonie wiosennym, letnim i jesiennym. Po spacerze pomocne może okazać się wyszczotkowanie ciała pod prysznicem miękką szczotką. Sam prysznic może okazać się niewystarczający, ponieważ na odnóżach kleszczy znajdują się haczyki, którymi przyczepiają się do skóry.  

Objawy boreliozy i chorób odkleszczowych – na co zwrócić uwagę?

Rozpoznawanie objawów boreliozy i innych chorób odkleszczowych jest podstawą szybkiego rozpoczęcia leczenia i zmniejszania ryzyka poważnych konsekwencji zdrowotnych. Charakterystycznym (choć nie zawsze obecnym) objawem zakażenia jest rumień wędrujący pojawiający się w miejscu ugryzienia, który może być pierwszym zauważalnym śladem po ugryzieniu kleszcza. Objawy grypopodobne takie jak gorączka, ból głowy, zmęczenie oraz bóle mięśni i stawów mogą wskazywać na stan zapalny wywołany przez ugryzienie. W przypadku ugryzienia przez kleszcza zakażonego boreliozą, niewielkie zaczerwienienie może rozprzestrzeniać się, tworząc większe zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia. Niepokojące objawy powinny skłonić do niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Lekarz może zalecić wykonanie niezbędnych badań, a następnie w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.

Wygląd śladu po ugryzieniu kleszcza – kiedy udać się do lekarza?

Identyfikacja śladu po ugryzieniu kleszcza może być kluczowa dla wczesnego wykrycia i leczenia chorób odkleszczowych. Typowym objawem, który powinien wzbudzić naszą uwagę, jest rumień po kleszczu. Szczególnie niepokojące jest, gdy stopniowo się powiększa, co może wskazywać na ugryzienie przez kleszcza zakażonego boreliozą. Nie każde miejsce po ukąszeniu jest jednak powodem do niepokoju. Normalna reakcja skóry również może objawiać się niewielkim zaczerwienieniem i swędzeniem. Alarmujące powinny być jednak zmiany, takie jak wyraźne powiększanie się rumienia. Zwłascza jeśli towarzyszą mu objawy grypopodobne takie jak gorączka, bóle mięśni, czy zmęczenie, które mogą pojawić się nawet do 30 dni po ukąszeniu. Pamiętaj jednak, że po ugryzieniu kleszcza zakażonego boreliozą nie zawsze musi wystąpić na skórze rumień. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, nawet jak długotrwały ból głowy, nie bagatelizuj tego objawu i skonsultuj się ze specjalistą. 

Kiedy udać się do lekarza? Niezwłoczna konsultacja medyczna jest zalecana, gdy pojawiają się niepokojące objawy lub gdy ślad po ugryzieniu zmienia swój wygląd, rozmiar. Do lekarza warto wybrać się, także gdy ukąszeniu towarzyszą inne symptomy chorobowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy, które mogą sugerować choroby odkleszczowe. Są to zmiany skórne poza miejscem wkłucia, trudności z koncentracją, zaburzenia widzenia, czy nieuzasadnione zmęczenie. Dodatkowo – nie bagatelizuj objawów chorobowych, takich jak ból głowy, podwyższona temperatura ciała i osłabienie. Pamiętaj, że ryzyko zakażenia od kleszcza może być wysokie, zwłaszcza w okresach wzmożonej aktywności kleszczy, dlatego odpowiednia reakcja i szybkie działanie są kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy i leczenie

Zagrożenie kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) jest szczególnie wysokie w regionach, gdzie kleszcze potrafią przenosić wirusa tej choroby. Jak pokazują dane naukowe, na całym obszarze Polski, mogą występować kleszcze, które są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie za rozprzestrzenianie tego wirusa. Przyczyny zachorowań wiążą się głównie z aktywnością na świeżym powietrzu w okresach wzmożonej obecności kleszczy, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Ugryzienie strzyżaka sarniego lub innego kleszcza zarażonego wirusem KZM może prowadzić do rozwoju tej poważnej choroby. Pamiętaj jednak,  że nie każde ugryzienie kleszcza kończy się zakażeniem, jednak ryzyko istnieje i nie powinno być ignorowane. Ślad po ugryzieniu kleszcza zarażonego wirusem może nie być widoczny, co dodatkowo utrudnia wczesne rozpoznanie. Dlatego osoby, które spędzają czas w obszarach, które są szczególnie narażone na występowanie kleszczy, powinny zachować ostrożność i zwracać uwagę na objawy, które mogą wskazywać na ugryzienie zakażonego kleszcza. 

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu mogą być początkowo mylone z grypą, obejmują gorączkę, zmęczenie, bóle głowy i mięśni. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, choroba może przejść w bardziej zaawansowaną fazę, prowadząc do zapalenia mózgu, opon mózgowych lub rdzenia kręgowego. Leczenie KZM skupia się na łagodzeniu objawów, ponieważ specyficzne terapie antywirusowe są ograniczone. Zapobieganie poprzez szczepienia jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed KZM, zwłaszcza dla osób mieszkających lub podróżujących do obszarów endemicznych. Po ugryzieniu kleszcza, szczególnie jeśli podejrzewa się, że mogło dojść do zakażenia wirusem KZM, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Badanie kleszcza po ugryzieniu – dlaczego jest ważne?

Analiza kleszcza, który nas ukąsił, dostarcza cennych informacji, które mogą być kluczowe dla dalszego postępowania medycznego. Badanie kleszcza pozwala sprawdzić, czy pasożyt był nosicielem patogenów odpowiedzialnych za takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dzięki temu, w przypadku ugryzienia kleszcza zakażonego boreliozą, można szybciej podjąć odpowiednie kroki lecznicze. Wynik badania umożliwia lekarzowi dokładniejsze dostosowanie terapii, co jest szczególnie ważne, gdy pojawiają się objawy zwracające uwagę lub gdy ślad po ugryzieniu kleszcza budzi Twój niepokój. Ponadto, jeśli wynik badania kleszcza okaże się niepokojący, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, nawet gdy nie doświadczasz żadnych objawów. Oddanie kleszcza po ukąszeniu do badania,  może znacząco przyspieszyć diagnozę i wpłynąć na skuteczność leczenia. Nie należy zatem bagatelizować znaczenia tego badania , ponieważ może mieć to bezpośredni wpływ na zdrowie i skuteczność ewentualnego leczenia.

Postępowanie po ukąszeniu przez kleszcza i znaczenie dezynfekcji

infografika co zrobić po ugryzieniu kleszcza

Po ukąszeniu przez kleszcza, oprócz szybkiego i bezpiecznego usunięcia pasożyta, niezwykle ważne jest odpowiednie postępowanie z miejscem ukąszenia. Po wyciągnięciu kleszcza należy dokładnie zdezynfekować ranę, używając do tego celu środków antyseptycznych. Dezynfekcja jest kluczowym krokiem, który pomaga zapobiegać ewentualnym infekcjom bakteryjnym. Warto pamiętać, że samo ugryzienie może być bramą dla różnych patogenów do naszego organizmu. Dlatego też, poza stosowaniem środków dezynfekujących, ważne jest obserwowanie miejsca ukąszenia przez kilka kolejnych dni w poszukiwaniu ewentualnych zmian, które mogą wskazywać na infekcję. Jeśli nie udało Ci się usunąć kleszcza w całości, nie należy dodatkowo naruszać ciągłości skóry, ponieważ może to zwiększyć ryzyko przenikania drobnoustrojów, które wcześniej były wytworzone przez kleszcza. Należy jedynie pozostać przy dezynfekcji i pozostawiać część głowową kleszcza, ponieważ nie zwiększa ryzyka zakażenia. 

W kontekście badania kleszcza, warto rozważyć jego przesłanie do specjalistycznego laboratorium, zwłaszcza gdy ugryzienie kleszcza miało miejsce w obszarze o wysokim ryzyku występowania boreliozy lub innych chorób odkleszczowych. Wynik badania może dostarczyć cennych informacji na temat tego, czy i jakie patogeny mógł przenosić kleszcz, co w przypadku pojawienia się niepokojących objawów może znacząco przyspieszyć diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie zakażenia, takiego jak borelioza, znacząco zwiększa szanse na skuteczną terapię i uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Preparaty antykleszczowe – czy działają?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów antykleszczowych, które posiadają bardziej i mniej rozbudowane składy. Coraz więcej dostępnych środków bazuje na naturalnych olejkach eterycznych, które mają potwierdzone właściwości odstraszające kleszcze. Do substancji, których szczególnie warto szukać w tego typu preparatach, można zaliczyć:

  1. Olejek cytrynowy zawiera limonen, który działa jak naturalny repelent. Repelent to substancja stosowana w celu odstraszania owadów i innych pasożytów, takich jak komary, kleszcze czy muchy, aby zapobiec ich ukąszeniom lub kontaktowi z ludzką skórą. Ponadto olejek cytrynowy ma również właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, co pomaga w zapobieganiu zakażeniom w miejscu ukąszenia. W badaniach zaobserwowano wysoką skuteczność po połączeniu olejku cytrynowego z geranium [1]. Taką koncentrację substancji można znaleźć w olejku antykleszcz dostępną w sklepie biozdrowy. 
  2. Olejek geraniowy pozyskuje się z liści, łodyg i kwiatów rośliny Pelargonium graveolens. Jego właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne sprawiają, że jest skuteczny w leczeniu drobnych ran, infekcji skórnych i problemów dermatologicznych. Ponadto jest on również repelentem i pomaga w skutecznym zapobieganiu kleszczom i komarom [1,2]. 
  3. Olejek eukaliptusowy zawiera związek eukaliptol, który działa odstraszająco na kleszcze i inne owady. Zapach ten jest nieprzyjemny dla kleszczy, co sprawia, że unikają one obszarów, na które olejek został nałożony [3]. 
  4. Olejek z kocimiętki jest źródłem nepetalaktonu. Jest to główny składnik aktywny odpowiedzialny za jego charakterystyczny, ziołowy zapach i działanie odstraszające na owady, w tym kleszcze i komary. Dla kleszczy zapach ten jest wyjątkowo nieprzyjemny, co sprawia, że unikają one miejsc, gdzie olejek został zastosowany [4].

Połączenie kilku olejków eterycznych może przynieść wzmożoną skuteczność w ochronie przeciw kleszczom. Kombinację olejków cytrynowych, eukaliptusowych, geraninowych, kocimiętki i innych można znaleźć w olejku antykleszczowym Etja dostępnych w sklepie Biozdrowym. Pamiętaj, aby jego stosowanie było zgodne z zaleceniami producenta, aby zapewnić maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo. 

FAQ – co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

co zrobić po ugryzieniu kleszcza FAQ

Szukasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tego, co zrobić po ugryzieniu kleszcza? Sprawdź poniższe informacje.

Jak należy postępować bezpośrednio po ukąszeniu przez kleszcza?

Po ukąszeniu przez kleszcza, pierwszym krokiem jest jego jak najszybsze i bezpieczne usunięcie. Użyj pęsety lub specjalnego urządzenia do usuwania kleszczy, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry, aby uniknąć pozostawienia części ciała kleszcza w skórze. Usunięcie powinno polegać na pociągnięciu prostym ruchem do góry. Następnie miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować. Ważne jest, aby nie smarować kleszcza żadnymi substancjami przed usunięciem, ponieważ może to spowodować, że kleszcz zwymiotuje, zwiększając ryzyko zakażenia.

Czy każde ukąszenie kleszcza oznacza zakażenie boreliozą?

Nie, nie każde ukąszenie kleszcza prowadzi do zakażenia boreliozą. Ryzyko zakażenia zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy kleszcz był nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnych za boreliozę, oraz jak długo kleszcz pozostawał przytwierdzony do skóry. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Jednakże, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak rumień wokół miejsca ugryzienia, podwyższona temperatura i inne objawy grypopodobne, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda typowy ślad po ugryzieniu kleszcza?

Typowy ślad po ugryzieniu kleszcza może wyglądać jak mała czerwona plamka na skórze, która może być lekko obrzęknięta i swędząca. W przypadku zakażenia boreliozą, wokół miejsca ugryzienia może pojawić się charakterystyczny rumień wędrujący, który jest czerwoną, powiększającą się plamą, czasami przybierającą formę pierścienia. Ważne jest, aby monitorować miejsce ugryzienia przez kilka tygodni pod kątem wszelkich zmian. Pamiętaj jednak, że rumień nie musi być zauważalny u każdego, a zakażenie może być związane z innymi objawami, których również nie należy bagatelizować. 

Co zrobić, jeśli część kleszcza zostanie w skórze?

Jeśli część kleszcza, na przykład jego szczęki, zostaną w skórze po próbie usunięcia, ważne jest, aby nie próbować dalej wyciągać pozostałości na siłę. Zamiast tego, miejsce ukąszenia należy dokładnie oczyścić i obserwować pod kątem ewentualnych oznak infekcji. W większości przypadków skóra sama wyeliminuje pozostałości kleszcza w ciągu kilku dni. Próba usunięcia pozostałości kleszcza może wiązać się z większym ryzykiem zakażenia niż jego pozostawienie. Jeśli jednak miejsce ukąszenia wygląda na zainfekowane lub występują inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie są pierwsze objawy, na które należy zwrócić uwagę po ugryzieniu przez kleszcza?

Po ugryzieniu przez kleszcza, pierwsze objawy, na które należy zwrócić uwagę, to pojawienie się rumienia wokół miejsca ugryzienia, szczególnie jeśli stopniowo się powiększa. Inne objawy, które mogą wskazywać na choroby odkleszczowe, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, to gorączka, bóle głowy, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, a także objawy grypopodobne. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny, dlatego obserwuj objawy pochodzące z organizmu, a gdy jakieś Cię zaniepokoją, udaj się do specjalisty. 

Zobacz także

Jeśli zainteresował Cię artykuł na temat tego, co zrobić po ugryzieniu kleszcza, z pewnością zainteresują Cię poniższe propozycje:

Literatura

  1. Hogenbom J, Jones A, Wang HV, Pickett LJ, Faraone N. Synthesis and Characterization of β-Cyclodextrin-Essential Oil Inclusion Complexes for Tick Repellent Development. Polymers (Basel). 2021 Jun 7;13(11):1892.  
  2. Selles SMA, Kouidri M, González MG, González J, Sánchez M, González-Coloma A, Sanchis J, Elhachimi L, Olmeda AS, Tercero JM, Valcárcel F. Acaricidal and Repellent Effects of Essential Oils against Ticks: A Review. Pathogens. 2021 Oct 26;10(11):1379. 
  3. Madreseh-Ghahfarokhi S, Dehghani-Samani A, Pirali Y, Dehghani-Samani A. Zingiber officinalis and Eucalyptus globulus, Potent Lethal/Repellent Agents against Rhipicephalus bursa, Probable Carrier for Zoonosis. J Arthropod Borne Dis. 2019 Jun 24;13(2):214-223.
  4. Hogenbom J, Istanbouli M, Faraone N. Novel β-Cyclodextrin and Catnip Essential Oil Inclusion Complex and Its Tick Repellent Properties. Molecules. 2021 Dec 6;26(23):7391.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności