Olej konopny niektórym może się kojarzyć dość kontrowersyjnie. Jednak czy słusznie? Spożywczy olej konopny to produkt, który ostatnio szturmem zdobywa alejki sklepów spożywczych, ze zdrową żywnością, ale też tych z kosmetykami! Coraz częściej sięgamy po niego w kuchni i podczas pielęgnacji, a dietetycy i znawcy zdrowego odżywiania więcej niż kiedyś mówią o jego cennych właściwościach.
Olej konopny – co to jest?
Olej konopny powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion konopi włóknistych. Nasiona konopne to małe kuleczki, które w smaku nieco przypominają orzechy. Spożywczy olej konopny z nasion ma podobny smak i ciemny nieco zielonkawy kolor. Na pewno w niczym nie przypomina popularnego złocistego oleju rzepakowego! Ten produkt nie nadaje się do smażenia czy przygotowywania z nim dań na gorąco. Ma niski punkt dymienia, dlatego lepiej na nim nie piec potraw. Za to fantastycznie sprawdza się w kuchni na zimno!
Spożywczy olej konopny możesz wykorzystać np. do przygotowywania sosów czy dressingów do sałatek. Wystarczy, że zmieszasz go z ulubionymi przyprawami i polejesz tak przygotowanym sosem miks sałat i warzyw. Świetnie nada się też do moczenia w nim pieczywa: bułek lub chleba. A także będzie odpowiedni do sporządzenia domowych past kanapkowych, np. rybnych czy z warzyw. A nawet hummusu w wielu smakach! Olejem konopnym możesz także polać makaron, dodać go do domowego koktajlu czy sporządzić z nim desery na zimno!
Dlaczego warto używać spożywczy olej z konopi?
Olej konopny ceniony jest za swoje liczne dobroczynne właściwości. To zdrowy roślinny tłuszcz, który będzie świetnym dodatkiem w kuchni każdej osoby, która dba o to, by jej dieta była zbilansowana i bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej konopny posiada te tłuszcze w swoim składzie, w idealnych dla ludzkiego organizmu proporcjach! Zainteresować się nim powinny także osoby, które mają problem z poziomem cholesterolu w organizmie. Jedną z głównych właściwości spożywczego oleju z konopi jest fakt, że obniża on jego ilość w organizmie [1]. A także dba o układ sercowo-naczyniowy!
Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach to klucz do utrzymania układu krwionośnego w zdrowiu na dłużej. Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie zmniejszają także ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej[2].
To również dzięki zawartości nienasyconych tłuszczy, konopny olej wpływa korzystnie na naturalną odporność ludzkiego organizmu.
Array5
Olej konopny dla urody
Olej z konopi w ostatnim czasie szturmem zawładnął produktami kosmetycznymi i wkradł się na listę składników wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Skąd ten boom na ten składnik w tego typu produktach? Olej konopny ma udowodnioną właściwość upiększania skóry od wewnątrz i od zewnątrz! Dzięki idealnej kompozycji omega-3 do omega-6 świetnie wpasowuje się w kompozycję skóry [3]. Jest polecany zwłaszcza w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Badany był wpływ oleju z konopi na skórę podczas spożywania go [4], ale także używania go zewnętrznie. Obecnie na rynku istnieje wiele maści czy kremów z olejem z nasion konopi przeznaczonych dla skóry z problemami takimi jak egzema, łuszczyca czy trądzik.
To także świetny produkt do procesu pielęgnacyjnego zwanego olejowaniem włosów! Zarówno na sucho, jak i na mokro. Olej konopny nadaje włosom zdrowy blask i pielęgnuje je oraz wzmacnia.
Spożywczy olej konopny to nie olej z marihuany!
Warto podkreślić fakt, że wielu osobom konopie wciąż kojarzą się bardzo negatywnie. Jednak spożywczy olej konopny, jaki możemy znaleźć na półkach sklepów nie ma nic wspólnego z marihuaną. Powstaje z zupełnie innej odmiany konopi niż konopie indyjskie. Jak już wspominaliśmy, powstaje z nasion konopi włóknistych. A te można legalnie spożywać! W Polsce istnieje wiele pól konopnych, które być może wielu z nas miało okazję kiedyś widzieć. To na pewno nie były nielegalne plantacje marihuany. I to właśnie z tych konopi powstaje olej spożywczy z konopi, który możemy używać w kuchni, domowej pielęgnacji czy w końcu znaleźć w popularnych ostatnio kosmetykach konopnych.
Źródła:
[1] http://www.oswiadczenia.eu/online/index.do#fooddetails;id=1143232/healthclaimdetails;id=1419227
[2] http://www.oswiadczenia.eu/online/index.do#fooddetails;id=1144512/
[3] http://www.oswiadczenia.eu/online/index.do#fooddetails;id=1143232/healthclaimdetails;id=1153005
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16019622/
Leave a Comment