Olejki eteryczne cieszą się coraz większą popularnością. Przemawia za tym ich różnorodność, duża dostępność oraz wszechstronność zastosowania. Rozsądnie je wykorzystując, można czerpać z licznych zalet, które je charakteryzują. Zastanawiasz się, czy olejki eteryczne są zdrowe? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, a zapoznasz się z wieloma interesującymi informacjami, które pozwolą Ci rozwiać wątpliwości w tej kwestii.
Olejki eteryczne – co to takiego?
Olejki eteryczne są substancjami zapachowymi (ciekłymi i lotnymi), które znajdują się w roślinach olejkodajnych (znanych jest ponad 2000 takich gatunków). W ich składzie można doszukać się mieszaniny różnorodnych związków chemicznych. Wyróżniają się one intensywnym zapachem i najczęściej są bezbarwne. Wytarza się z je z suszonych lub świeżych roślin, a najpopularniejsze są następujące olejki eteryczne: olejek z drzewa herbacianego, cedrowy, lawendowy, cytrynowy, sosnowy, eukaliptusowy, bazyliowy, miętowy, szałwiowy, tymiankowy, rozmarynowy, rumiankowy oraz cedrowy.
Olejki eteryczne – jak używać?
Warto podkreślić, że olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie. Dzięki temu każdy może wybrać najlepszy dla siebie sposób ich wykorzystania. Przede wszystkim służą one do aromaterapii – używa się ich do inhalacji albo podczas relaksujących kąpieli. Za sprawą pięknego zapachu olejki tego typu zdają egzamin także jako odświeżacze powietrza. Możliwe jest również nakładanie niewielkiej ilości tego produktu na włosy lub stosowanie go bezpośrednio na skórę (do masażu ciała, czy w celach pielęgnacyjnych łącząc je z kosmetykami). Co ciekawe, zapach niektórych olejków nie przypada do gustu owadom, dlatego szczególnie latem można traktować je jako naturalny odstraszacz komarów lub muszek.
Czy olejki eteryczne są szkodliwe?
Co do zasady olejki eteryczne nie są szkodliwe, wręcz przeciwnie – ze względu na ich wielokierunkowe działanie wykorzystuje się je dość powszechnie. Jednak czasem może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu ich zastosowanie nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Dlatego stosując je, trzeba mieć na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przed użyciem konkretnego olejku należy szczegółowo zapoznać się z jego charakterystyką i na tej podstawie ocenić czy można po niego sięgać. Szczególnie istotne jest zweryfikowanie ewentualnych powiązań pomiędzy danym olejkiem eterycznym a chorobami, na które się cierpi. Na przykład osoby borykające się z nadciśnieniem powinny skonsultować z lekarzem zasadność sięgania po tego typu produkty. Rozsądek w tej kwestii trzeba także zachować w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Ponadto nie jest zalecane mieszanie ze sobą kilku olejków eterycznych. Zawsze wymagane jest przestrzeganie właściwego stosowania oraz sięganie po substancje wysokiej jakości, pochodzące jedynie ze sprawdzonych źródeł.
Uczulenie na olejki eteryczne – objawy
Niekiedy może jednak dojść do sytuacji, w której źle dobrane lub nieprawidłowo stosowane olejki eteryczne uczulają. Dzieje się tak również wtedy, gdy będzie się korzystało z produktów niskiej jakości. Oczywiście rodzaj odczuwanych symptomów może różnić się u poszczególnych osób, jednak wskazuje się, że najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu alergii to między innymi:
- kichanie,
- katar,
- pokrzywka,
- wysypka na skórze,
- zaczerwienienie oczu,
- bóle głowy.
Warto więc zachować rozwagę i obserwować swój organizm podczas stosowania olejków eterycznych. Dzięki temu w razie pojawienia się niepokojącej reakcji możliwe będzie szybkie zareagowanie.
Olejki eteryczne – jaki na co?
Poszczególne olejki eteryczne cechują się odmiennymi właściwościami. Patrząc na charakterystyczne dla nich parametry, można dopasować konkretny rodzaj do efektu, jaki pragnie się uzyskać.
Jaki olejek eteryczny na sen?
Lawenda ułatwia wypoczynek i pomaga w lepszym śnie. Dlatego wytwarzany z niej olejek eteryczny jest bardzo popularny. Warto chociażby stosować go zwłaszcza w sypialni lub w każdym innym miejscu przeznaczonym do codziennego relaksu – na przykład w salonie. Dodatkowo należy wskazać, że lawenda odpowiada za łagodzenie dyskomfortu trawiennego.
Jaki olejek eteryczny na ból głowy?
Ból głowy potrafi skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Aby zwalczyć tę uporczywą dolegliwość, dobrze jest stosować naturalne metody. Dużym wsparciem mogą być olejki eteryczne. Należy sięgać wtedy między innymi po olejek z mięty pieprzowej, rozmarynowy, eukaliptusowy lub goździkowy, które pomogą nam z przyjemnością głębiej oddychać. Lepiej dotelniony organizm może sprawić, że ból głowy będzie lżejszy lub ustąpi.
Jakie olejki eteryczne na katar?
Jednym z objawów przeziębienia jest katar. W zniwelowaniu uczucia zatkanego nosa pomagają inhalacje na bazie gorącej wody oraz olejków eterycznych. Warto wypróbować wtedy olejek eukaliptusowy, sosnowy albo ten z drzewa sandałowego i herbacianego.
Czym różni się olejek eteryczny od zapachowego?
Należy odróżniać od siebie olejki eteryczne oraz zapachowe. Te pierwsze, jak zostało już zaznaczone powyżej, są w pełni naturalnymi substancjami czynnymi, wyróżniającymi się właściwościami, które pozwalają im wspomagać nas w niektórych chwilach. Natomiast olejki zapachowe to innowacyjne mieszanki naturalnych olejków i substancji syntetycznych; zdarza się, że są one nawet całkowicie syntetyczne. Tworzy się je sztucznie, korzystając z różnych technologii, aby uzyskać założony pierwotnie, konkretny efekt. Pięknie pachną i służą wyłącznie do aromatyzowania przestrzeni, w których są wykorzystywane.
Gdzie kupić naturalne olejki eteryczne?
Pragniesz zweryfikować, jak w praktyce sprawdzają się olejki eteryczne? Chcesz wypróbować ich poszczególne rodzaje, aby przekonać się, który najbardziej przypadnie Ci do gustu? Zastanawiasz się, gdzie można kupić tego typu produkty? Obecnie nie jest to niczym trudnym! Zaopatrzysz się w nie w sklepach internetowych i stacjonarnych specjalizujących się w sprzedaży tego typu asortymentu oraz sklepach zielarskich, aptekach, czy drogeriach. Możliwości jest naprawdę wiele.
Zobacz:
Leave a Comment