Strona główna » Jak wybrać dobry suplement diety? Suplementacja cz.1
dobry suplement diety

Jak wybrać dobry suplement diety? Suplementacja cz.1

Codziennie chcemy czuć się i wyglądać jak najlepiej. Niestety często brakuje nam czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków i jedzenie w stałych odstępach czasowych. Sięgamy wtedy po żywność przetworzoną zawierającą niewielką ilość składników mineralnych i witamin, bogatą natomiast w nasycone kwasy tłuszczowe, sól oraz cukier. Częste spożywanie takiej żywności, niedosypianie oraz ciągły pośpiech mogą doprowadzić do niedoborów w organizmie. W takich sytuacjach warto rozważyć suplementację, która wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. 

Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborach w organizmie?

  • ciągłe zmęczenie, 
  • problemy z koncentracją, 
  • bladość i suchość skóry, 
  • łamliwość włosów i paznokci, 
  • wypadanie włosów, 
  • problemy z zasypianiem, 
  • ciągły głód, 
  • obniżona odporność i wzmożona podatność na infekcje, 
  • bóle głowy, 
  • skurcze mięśni.

Oczywiście tych objawów może być znacznie więcej i każdy może odczuwać inne dolegliwości, jednak te pojawiają się najczęściej. Warto tu wspomnieć o tym, że ciągłe zmęczenie nie jest twoją urodą, a świadczy o jakichś negatywnych procesach zachodzących w organizmie.

Przed wyborem suplementacji warto przeanalizować swój styl życia oraz wzorce żywieniowe, aby jak najlepiej móc określić czego brakuje naszemu organizmowi.

Częste niedobory witamin i minerałów

Najczęściej jednak występują niedobory:

  • witaminy D3, ponieważ mamy możliwość syntezy tej witaminy tylko w okresie wiosenno-letnim w godzinach słonecznych, natomiast w okresie jesienno-zimowym jest zalecana suplementacja tej witaminy. Większość tej witaminy dostarczamy organizmowi poprzez syntezę skórną. Jedynie niewielkie jej ilości znajdują się w produktach mlecznych, rybach morskich i jajach. Nie są one jednak w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania. Dodatkowo praca w zamkniętych pomieszczeniach i wychodzenie na zewnątrz dopiero wieczorem przyczyniają się do niedoborów tej witaminy nawet latem!. Przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej wykonać badanie, które określi czy występuje u nas niedobór witaminy D. Wtedy możemy z pomocą lekarza lub dietetyka dobrać odpowiednią dawkę do naszych potrzeb. 
  • kwasów omega-3. Są to kwasy, które znajdują się w tłustych rybach, olejach roślinnych oraz orzechach. Problem jest w tym, że nie zjadamy ich odpowiedniej ilości, a to bardzo duży błąd. Wpływają one korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Udowodniono, że osoby spożywające odpowiednią ilość kwasów omega-3 mają niższe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. 
  • witaminy B12. Jej niedobory występują u osób będących na dietach wegańskich, ponieważ występuje tylko w produktach odzwierzęcych. Osoby będące na dietach wegańskich powinny suplementować systematycznie tę witaminę. 
  • witaminy B9, którą możemy znaleźć głównie w zielonych warzywach. Niestety jest nietrwała i dochodzi do jej strat nawet podczas krótkiej obróbki termicznej. Suplementować ją powinny kobiety, które planują ciąże oraz są w trakcie jej trwania, ponieważ jej niedobór może przyczynić się do wad cewy nerwowej u płodu. 
  • wapnia, którego głównym źródłem jest nabiał. Duży procent osób eliminuje go jednak z diety ze względu na nietolerancje laktozy, mody i z innych powodów. Co ciekawe niedobór wapnia występuje nawet u osób nie eliminujących nabiału z diety, ale spożywają go w zbyt małej ilości. Przy wyborze produktów, które są zamiennikami nabiału należy zwracać uwagę na to czy są fortyfikowane (wzbogacane) w wapń. 
  • magnezu, ponieważ często stosujemy dietę ubogą w ten pierwiastek. Co ciekawe rewelacyjnym źródłem tego składnika będzie kakao lub nasiona konopne łuskane. 

Oczywiście to jakie mamy niedobory będzie zależeć od naszej diety, stanu zdrowia oraz sposobu życia. Dlatego warto przeanalizować dzienniczek żywieniowy oraz wyniki badań z kompetentną osobą, która pomoże nam dobrać odpowiednią suplementację, ponieważ każdy z nas jest inny. Ale jak wybrać odpowiedni suplement, który nam pomoże?

Na co zwracać uwagę, podczas wyboru suplementu diety? 

Suplementy diety są składnikami, które wzbogacają naszą codzienną dietę – jednak nie są w stanie zastąpić urozmaiconego jadłospisu. Mogą występować pod różnymi postaciami: olejów, kapsułek, tabletek, proszków, syropów itp. Należy jednak pamiętać, że suplement suplementowi nie jest równy, dlatego zebraliśmy tutaj informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiedni suplement w najlepszej cenie. 

6 kroków do dobrego suplementu

Krok 1 czyli zawsze sprawdzaj informacje o firmie

Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś wykonać przed wyborem danego produktu. Warto przeczytać historię firmy, ile znajduje się na rynku, jak oceniają ją inni kupujący. Coraz więcej firm oferuje pomoc w doborze suplementacji, co jest kolejnym atutem.

Krok 2 czyli jakość

Przy wyborze odpowiedniego suplementu zwróć uwagę czy na stronie są dostępne badania, a jeśli tak, to kiedy były wykonane. Oczywiście im świeższe jest badanie, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę czy preparaty są przebadane pod kątem zawartości metali ciężkich, pestycydów i herbicydów. Dodatkowym atutem będzie przebadanie suplementu pod kątem zawartości substancji w takiej ilości w jakiej jest deklarowana przez producenta. Przy wyborze suplementu warto zwrócić uwagę na obecność certyfikatów. COA czyli certyfikat Analizy Autentyczności udowadnia nam, że produkt jest sprawdzany przez niezależne laboratorium oraz że jest wolny od zanieczyszczeń (takich jak np. drożdże, pleśnie, arsen oraz ołów).  

Krok 3 czyli stosunek jakości do ceny

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, suplement nie jest równy innemu suplementowi i w tym wypadku rzadko cena wpływa na jakość suplementu. Często możemy znaleźć produkty z niższej półki cenowej, o dużo lepszym składzie i działaniu, niż te z droższe. Dlatego warto przez zakupem sprawdzić co oferuje nam rynek suplementów. 

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na cenę i ilość składnika w suplemencie. Może się okazać, że 30 tabletek starczy nam jedynie na 10 dni, ponieważ zaleca się suplementację 3 razy dziennie. Warto więc dokładnie przeczytać wszystkie informacje dostępne na stronie i dopiero potem dokonać zakupu. Czasami opakowanie produktu u jednego producenta będzie droższe niż u innego. Może być to spowodowane:

  • obecnością badań, 
  • obecnością certyfikatów, 
  • większą zawartością danej substancji(będzie starczać na więcej dni lub będzie mieć silniejsze działanie). 

Wtedy jak najbardziej może nas to przekonać do zakupu danego produktu, jednak nie należy kierować się tym jak bardzo rozpoznawalna i luksusowa jest marka, ponieważ najczęściej wiąże się to z wyższą ceną. 

Krok 4 czyli dawki terapeutyczne 

Dawka terapeutyczna jest to minimalna ilość substancji, która wywołuje pozytywny efekt, czyli na etykiecie powinna być zawarta informacja o ilości substancji i jaki to procent referencyjnej wartości spożycia, jak na przykład:

  • witamina C 1000 mg to 1250% RWS
  • Witamina D 20 µg to 400% RWS

Takie informację dostępne na etykiecie produktu dają nam punkt odniesienia, który ułatwi nam dobór suplementu. 

Krok 5 czyli to co znajduje się jeszcze na etykiecie 

Suplementy diety mogą w swoim składzie poza substancjami aktywnymi zawierać wypełniacze, aromaty, barwniki, spoiwa oraz osłonki. Dodatek tych substancji ma na celu poprawę właściwości organoleptycznych produktu. Jednak często może uniknąć kupna suplementu ze sztucznym barwnikiem wybierając ten, który ma nieco gorszy kolor. 

Dodatkowo na etykiecie znajduje się informacje na przykład o alergenach, w jakich warunkach jest pakowany produkt oraz czy może być zanieczyszczony inny substancjami. Jest to informacja szczególnie ważna dla alergików. 

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia produktu oraz ile mamy czasu aby spożyć go po jego otwarciu. Nie zapominajmy również o tym jak należy przechowywać suplement. 

Krok 6 czyli jaki suplement ziołowy kupić?

Na rynku jest dostępnych wiele suplementów ziołowych i o ile ich spożycie u zdrowych osób często nie powoduje żadnych działań niepożądanych, to szczególnie powinny zwracać na to uwagę osoby stosujące:

  • antybiotyki, 
  • leki na nadciśnienie tętnicze, 
  • leki na układ krążenia, 
  • leki na depresję, 
  • leki na krzepliwość krwi, 
  • leki na alergię, astmę. 

Należy wtedy sprawdzić, czy występują interakcje pomiędzy lekami a ziołami, aby zapobiec późniejszym nieprzyjemnym sytuacjom. 

Dodatkowo należy wybierać produkt, który zawiera zioła o potwierdzonym działaniu. Często producenci umieszczają na swoich stronach artykuły naukowe, które potwierdzają skuteczność poszczególnych substancji. 

Podsumowując, zwróć uwagę na:

  1. Renomę firmy.
  2. Obecność substancji czynnych w porównaniu do referencyjnej wartości spożycia.
  3. Obecności substancji dodatkowych.
  4. Obecności ziół oraz informacji o tym, czy badania naukowe potwierdzają ich skuteczność.
  5. Obecność certyfikatów oraz badań wykonanych przez niezależne laboratorium.
  6. Stosunek jakości do ceny.
  7. Opinie innych konsumentów o danej firmie i produkcie. 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności