Strona główna » Jak czytać i analizować skład kosmetyku? Czym jest INCI?
jak czytać skład kosmetyków|jak czytać skład kosmetyków

Jak czytać i analizować skład kosmetyku? Czym jest INCI?

Zgodnie z prawem produkty i kosmetyki do pielęgnacji skóry muszą zawierać kompletne listy składników, które znajdują się w zawartości. Skład kosmetyków bez tajemnic. Na jakie ważne czynniki należy zwrócić uwagę podczas ich analizy? Na jakie składniki uważać? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Podstawowe składniki kosmetyków

Przy wyborze nowych produktów do pielęgnacji skóry, sprawdzenie ich składu powinno być pierwszym krokiem, nawet przed przeczytaniem opinii o danym produkcie. Lepsza znajomość składów może sprawić, że będziesz bardziej świadomym konsumentem kosmetyków do pielęgnacji skóry i będziesz w stanie wyeliminować produkty o niskiej zawartości naturalnych składników, wykryć alergeny, upewnić się, że żaden ze składników nie działa szkodliwie i przejrzeć nazwy wprowadzające w błąd.

Być może słyszałeś również nazwę składu określaną jako lista INCI, która oznacza „międzynarodową nomenklaturę składników kosmetycznych” i jest systemem wymieniania składników według ich nomenklatury naukowej. Jest to system, który po raz pierwszy został opracowany w latach 70. i od tego czasu został przyjęty do użytku w Unii Europejskiej, Chinach, Japonii i wielu innych krajach. Z kilkoma wyjątkami, nazwy na etykietach INCI są takie same w każdym kraju i najczęściej pochodzą one z łaciny

O czym wiedzieć czytając skład kosmetyków?

W składzie kosmetyków składniki są zawsze wymienione w kolejności ich zawartości. Oznacza to, że składniki są zgodne z kolejnością od najwyższego procentu zawartości do najniższego procentu. Zazwyczaj pierwsze pięć lub sześć składników z listy stanowi większość produktu, a kolejne są używane w stosunkowo niewielkich ilościach.

W związku z tym warto na przyszłość zapamiętać prostą zasadę, zgodnie z którą należy czytać listę składników na etykietach “od lewej, do prawej”. Pamiętając tę regułę, można poprawnie analizować skład ulubionych kosmetyków.

Jeśli na kosmetyku jest napisane, że posiada w większości naturalne składniki, analiza ich kolejności może powiedzieć, czy to prawda, czy też obiecywane naturalne składniki znajdują się na samym końcu składu, a zatem są w minimalnym stopniu obecne w produkcie.

Jednak kluczową sprawą jest to, że wszelkie składniki obecne w stężeniach mniejszych niż 1% mogą być wymienione w dowolnej kolejności, o ile występują one po wszystkich składnikach, których zawartość procentowa jest wyższa niż 1%. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że pozycje znajdujące się na końcu składu danego produktu mogą już nie występować we wspomnianej kolejności. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są dodatki barwiące, które mogą być wymienione po składnikach stanowiących 1% produktu lub mniej, niezależnie od ich ilości w produkcie. Należy również pamiętać, że chociaż wiele składników nie jest odczuwalnych w ilościach mniejszych niż 1%, wiele z nich wpływa na działanie kosmetyku. Ponadto trzeba mieć świadomość, że ilość niektórych substancji, znajdujących się w składzie kosmetyków, nie mogą przekraczać określonej wartości.

Dokładne składniki

Inną zasadą obowiązującą przy wymienianiu składników kosmetycznych jest to, że zmieszane składniki nie mogą być wymienione jako jeden, połączony składnik. Każda część kosmetyku musi być wymieniona osobno i we właściwej kolejności na podstawie ich udziału procentowego w całości. Często oznacza to konieczność wykonania pewnych obliczeń lub skonsultowania się z informacjami od dostawcy w celu ustalenia właściwego rozmieszczenia.

Przykładowe składniki kosmetyków

W kosmetykach możemy znaleźć składniki takie jak:

  • Filtry przeciwsłoneczne: Zasadniczo występują w 2 kategoriach: fizyczny lub mineralny filtr przeciwsłoneczny i chemiczny filtr przeciwsłoneczny. Oba są bezpieczne i skuteczne dla większości ludzi, ale niektórzy mogą mieć alergię na filtry, przez co powinni ich unikać. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne zwykle mają nazwy kończące się na „-ide”, takie jak Titanium Dioxide lub Zinc Oxide, podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne mają nazwy kończące się na „-one” lub „-ate”, takie jak Avobenzone, Oxybenzone, Homosalate i Octisalate.
  • Silikony: zaliczane do „emolientów i składników poślizgowych” nadają kosmetykom  nawilżającym lekkość i jedwabistość w dotyku oraz pomagają zapewnić równomierne rozłożenie pigmentów i składników aktywnych. Najczęstszymi formami silikonu są cyclopentasiloxane, cyclohexasiloxane, dimethicone lub phenyl trimethicone. Większość silikonów będzie miała w nazwie „-cone” lub „meth”.
  • Alkohole: mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Alkohole mogą wysuszać i drażnić, szczególnie w przypadku skóry skłonnej do przetłuszczania się, ponieważ mogą zwiększać produkcję sebum. Alkohole, których należy unikać: ethanol, denatured alcohol, ethyl alcohol, methanol, benzyl alcohol, isopropyl alcohol, i SD alcohol, zwłaszcza jeśli są wymienione na początku składu. Alkohole o delikatniejszym działaniu to: cetyl alcohol, cetearyl alcohol, lauryl alcohol & laureth-23,  stearyl alcohol, behenyl alcohol.
  • Nawilżacze: składniki, które przyciągają wodę do skóry i zatrzymują ją lub tworzą barierę ochronną, w składzie występują pod postacią takich składników jak: hyaluronic acid (sodium hyaluronate), glycerin,  shea butter, alpha hydroxy acid, jojoba, almond, coconut, sesame, i olive oil.
  • Przeciwstarzeniowe: Witaminy A, C i E są powszechnie stosowane w pielęgnacji skóry, ich nazwy w składach to: Witamina A: retinol, retinoic acid, tretinoin, Witamina C: L-Ascorbic Acid, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Ascorbyl Palmitate, Ester-C, lub tetrahexyldecyl ascorbate; Witamina E: tocopherol, d-alpha tocopherol, lub d-alpha tocopherol acetate. Kwasy również świetnie przeciwdziałają starzeniu się naszej skóry, szukaj w składzie alpha-hydroxy acid, który jest również nazywany kwasem glikolowym lub kwasem AHA, podczas gdy Beta Hydroxy Acid jest również nazywany kwasem salicylowym lub BHA.

[porto_products title=”Naturalne kosmetyki w Biozdrowy” view=”grid” columns=”3″ ids=”58579, 58479, 69770″]

Skład kosmetyków – których składników unikać?

Poniżej znajdują się składniki, których należy unikać w produktach do pielęgnacji skóry jeżeli chcemy, aby nakładane produkty miały na nią dobry wpływ. Sprawdź, dlaczego i kiedy są niebezpieczne oraz gdzie można je znaleźć.

  • Aluminium – toksyczny metal, który znajduje się najczęściej w antyperspirantach, może ograniczać pocenie się, bardzo często zatyka jednak pory w skórze oraz prowadzi do powstawania niedoskonałości na jej powierzchni.
  • BHT i BHA – substancje te są uznawane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem za czynnik rakotwórczy dla ludzi,
  • DEA (dietanoloamina), MEA (monoetanoloamina) i TEA (trietanoloamina) – klarowne, bezbarwne, lepkie ciecze o zapachu przypominającym amoniak. Zwykle znajdują się w produktach pieniących się, takich jak środki do mycia twarzy i mydła. Mogą działać drażniąco na oczy oraz wywoływać uczulenia na skórze w miejscach, w których jest ona najbardziej delikatna.
  • Olej mineralny – produkt uboczny ropy naftowej, który pokrywa skórę jak plastik, zatykając jej pory. Jest to szkodliwe, ponieważ zaburza zdolność skóry do eliminacji toksyn, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku i zapychania się porów.
  • Parabeny – nie zawsze oznaczone jako konserwanty w składzie, mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień na skórze oraz wywoływać na niej reakcje alergiczne.

To tylko niektóre ze składników, których powinniśmy się wystrzegać podczas analizy składów produktów. Warto zyskać wiedzę i świadomość na ten temat, pozwalającą nam z rozmysłem wybierać, co znajduje się w kosmetykach, których używamy.

 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności